Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Průmysl v září zklamal

prumysl

OSLABILY JEJ JAK DOMÁCÍ ODSTÁVKY, TAK NEPŘÍZNIVÁ SITUACE VE SVĚTĚ.
Nepříznivý výsledek koresponduje s postupným stále méně přesvědčivým vyzněním předstihových ukazatelů za průmyslovou produkci, například těch plynoucích z pravidelných šetření mezi
nákupními manažery ve zpracovatelském průmyslu. Tato šetření aktuálně signalizují nejhorší situaci v tuzemském průmyslu za poslední takřka dva roky.

Zářijový pokles produkce mají zejména na svědomí jak odstávky v chemickém průmyslu, tak útlum strojařského segmentu a segmentu dopravních prostředků. Evropským automobilkám činí značné obtíže přechod na nové emisní testy, což společně s pokračujícím nasycováním zejména západoevropského automobilového trhu vede k útlumu celého automobilového sektoru.

Zvláště markantní je tento útlum v sousedním Německu, jehož ekonomika právě kvůli ztrátě dynamiky v automobilovém sektoru ve třetím čtvrtletí pouze stagnovala. Stahovala tak dolů ekonomiku celé eurozóny, jejíž růst citelně zaostal za očekáváním. A stahuje dolů také český průmysl, který je na dobré kondici německé automobilové výroby zásadním způsobem závislý.

Z důvodu poklesu dynamiky automobilového sektoru a také z důvodu možné další eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou vykazují průmyslové podniky v ČR nejnižší míru optimismu ohledně rozvoje budoucí výroby za posledních více než pět let. Dalším „strašákem“ je pak riziko takzvaného brexitu na divoko, tedy bez dohody mezi Bruselem a Londýnem, který by trvaleji ochromil i tuzemský strojařský či automobilový průmysl. Podniky také trápí růst cen výrobních surovin a paliva. Evergreenem pak je nářek nad nedostatkem vhodné pracovní síly, ačkoli řady pracujících se po prázdninách dále rozrostly. Průmysl letos poroste ani ne polovičním tempem v porovnání s loňskem, když přidá 2,5 procenta.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Podobné příspěvky

Zkrotila Fialova vláda českou inflaci?

Redakce

Čínský lockdown a kontroly marží zlevňují českým řidičům pohonné hmoty

Redakce

Sport si sahá na historické dno

Redakce