Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

stavebnictvi

Stavebnictví i v říjnu pokračovalo v letošním silném oživení po dvou letech útlumu. Za celý rok 2018 poroste více než desetinovým  tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku.

Říjnová čísla potvrzují příznivý trend zejména v pozemním stavitelství, dařilo se však opět i stavitelství inženýrskému. Stavebnictví pomáhá čerpání prostředků z fondů EU, které zhusta míří zejména do inženýrského stavitelství, např. na opravu silničních komunikací. V současnosti čerpání prostředků z fondů EU postupně zrychluje, což se projevuje i poměrně razantním navýšením investičních výdajů ze státního rozpočtu. Ty za období od září do listopadu dosáhly 54 miliard korun, zatímco od letošního ledna do srpna představovaly jen 49 miliard. Právě evropské peníze letos tuzemskému stavebnictví významně pomohou, takže poroste solidním tempem 10,8 procenta.

Jedním z důsledků oživení stavebnictví je růst cen stavebních prací. Ty podle posledních dostupných údajů, říjnových, dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Podobné příspěvky

Největší americká banka sází na českou korunu

Afri

Vytěsnění akcionáři z dob kuponové privatizace mají poslední šanci přihlásit se o své nároky

Afri

Využitelnost technologie blockchainu v praxi

Afri