S počátkem měsíce byla zveřejněna data o hospodaření státu. Za první tři měsíce roku dokázal stát vygenerovat deficit neuvěřitelných 166,2 mld. Kč. To je ohromné číslo. Kdyby stát takto hospodařil i v dalších kvartálech, skončil by rok s deficitem ve výši 664,8 mld. Kč. Stát má přitom naplánováno, že za celý rok bude hospodařit s deficitem ve výši „jen“ 295 mld. Kč.
Aby rozpočet neskončil v rozkladu, musí se něco stát, tento negativní trend musí skončit. S tím počítá i ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten tvrdí, že ve druhé polovině roku očekává zlepšení hospodaření. Pří stávajícím trendu hospodaření bude ale už v létě pozdě. To by musel začít rozpočet generovat přebytky, což je v současné situaci těžko představitelné.
Matematicky to nesedí
Vláda sice tvrdí, že přijde s ozdravným balíčkem, ale ten má přinést jen 70 mld. Kč. Zkrátka tvrzení o balíčku nám matematicky nesedí a je jasné, že bude potřeba udělat něco víc.
Mnoho lidí se snaží čísla bagatelizovat tvrzením, že vloni stát počátkem roku hospodařil v rámci rozpočtového provizoria, což je dle mého názoru falešná hra s čísly. Provizorium není argument. Argumentem je, že takový deficit jako tu máme dnes, jsme tu ještě neměli.
Pokud se lidé ptají, kde se bere inflace, tak jedním ze zdrojů je právě vláda. Kdyby to vláda myslela s bojem s inflací vážně, musela by deficit snížit. Inflace nastává, když je v ekonomice přemíra peněz. Peníze do ekonomiky pak pouští vláda.
Když se podíváme na meziroční zhoršení hospodaření o nepochopitelných 107 mld. Kč, vidíme, že v pozadí stojí nárůst výdajů v sociální oblasti o 44 mld. Kč, pomoc s drahými energiemi 32 mld. Kč a vyšší investiční aktivita 20 mld. Kč a obsluha státního dluhu 8 mld. Kč.
Škrtat bych začal u úředníků
Tento deficit se načítá k loňskému deficitu, který sám o sobě nebyl malý. Nikdo s ním nebojoval. Hledám ve státním rozpočtu nějakou větší úsporu a našel jsem jen dvě. Jednou je osekání výdajů na stavební spoření a druhou jsou neinvestiční transfery SZIF. Mezitím stát roste každý rok jako Otesánek. To nemůže pokračovat do nekonečna, výdaje je potřeba škrtat. Začal bych u úřadů a úředníků, kde jen letos porostou výdaje o 12 %.
Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR
Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 78 mil. Kč, má přes 1 500 investorů a 339 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz, nejlépe hodnocené dluhopisové tržiště v ČR.
Jaroslav Totušek