Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Tempo poklesu tržeb se zmírnilo

„Díky postupnému krocení inflace se začínají stabilizovat tržby obchodníků. Mnohé produkty přestávají zdražovat, což oživuje chuť k nakupování. Výrazné zlepšení lze však očekávat až s citelným růstem reálných mezd,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

5 měsíců poklesu tržeb obchodníků

obleceniV červenci došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 1,8 procenta. Jednalo se již o patnáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. Tempo poklesu tržeb se zmírnilo, čemuž mohla napomoci zlepšující se data o vývoji inflace. U mnohých položek spotřebního koše totiž došlo ke stabilizaci cen. Některé produkty dokonce své ceny snížily.

Meziměsíční data o vývoji maloobchodních tržeb dokonce hlásí růst o 0,1 procenta. Je tak možné, že ve třetím čtvrtletí zažijeme bod zlomu, od kterého se tržby obchodníků odrazí k mírnému růstu. Zlepšení je očekáváno u celé řady makroekonomických indikátorů. Příští rok by se naše ekonomika měla vrátit k růstu a inflace zřejmě zamíří ke svému cíli.

V červenci se dařilo prodeji pohonných hmot, což bylo způsobeno přívětivými cenami na čerpacích stanicích, které přilákaly i řidiče ze zahraničí. Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o 13,7 procenta. Nicméně situace se zřejmě zhorší od srpna kvůli vrácení spotřební daně u nafty na původní úroveň, které bylo doprovázeno růstem ceny ropy na světových trzích a oslabením koruny vůči dolaru.

Štěpán Křeček

Podobné příspěvky

Češi topí dřevem více a více, prodeje kotlů na pelety citelně rostou

Afri

Koruna do konce roku oslabí, ale její nynější síla ještě nějaký čas přetrvá

Afri

Palivové dříví v Česku je rekordně drahé

Afri