Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Zajímavosti a události ze zahraničí

Tři podoby ruského finančního krvácení: v akciích, v ropě i v měně

Rusko v důsledku sankcí Západu finančně těžce krvácí, a to hned na více způsobů. Zde jsou graficky přiblíženy tři zásadní: krvácení Ruska v akciích, v ropě a v měně.

Tři podoby ruského finančního krvácení: v akciích, v ropě i v měně

Ruská burza dne zůstává zavřená třetí den v řadě, nejdéle od roku 1998. Některé ruské firmy však obchodují své akcie i mimo Rusko. Akcie Sberbank obchodované mimo Rusko padají za poslední rok o skoro 99 procent, akcie Gazpromu o více než 87 procent. Až se burza v Rusku otevře, bude to volný pád. Nelze však čekat takové propady jako na zahraničních trzích. Například proto, že cizinci tam mají po uvedení protisankcí nyní zakázáno ruských akcií se zbavovat.

graf

Ruské akcie obchodované v zahraničí jsou ve volném pádu…(zdroj: Bloomberg)

Rusko ovšem finančně krvácí nejen v akciích. Cena barelu ropy Brent v korunách dnes prvně v historii překonala metu 2500 Kč a letí k 2600 Kč (viz graf níže). Pohonné hmoty v ČR brzy vyletí nad 40 Kč/l. Západ totiž sice ruskou ropu přímo ještě nesankcionuje, ale trh se tak už chová. Svět, včetně Číny, teď o ni nemá zájem ani ve velké slevě. Takže ropa sice zdražuje, ale Rusko z toho zase tolik nemá. Každopádně přímo sankcionování ruské ropy a ruského plynu, a kompletní odstřižení Ruska do SWIFT, by finanční krvácení země dále citelně zesílilo.

graf

Korunová cena barelu Brentu, jež zohledňuje jak růst cen ropy ve světě, tak slábnutí koruny, je dnes suverénně nejvýše v historii. Překonala metu 2500 Kč a letí k 2600 Kč… (zdroj: Bloomberg)

Překvapivě málo však zatím Rusko krvácí v podobě oslabování rublu. Ten od minulé čtvrtka, kdy invaze začala, ztratil proti dolaru je zhruba dvanáct procent (viz tabulka Bloombergu níže). Jen třikrát více než česká koruna. Koruna teď poprvé od listopadu 2020, kdy vrcholila pandemie a nebyly ještě vakcíny, oslabuje nad 23,00 za dolar. Patří mezi šestici měn, které na ruskou invazi doplácí nejvíce. Od minulého čtvrtka citelně oslabila po boku forintu, zlotého, zmíněného rublu a měn Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

graf

Které měny ve světě nejvíce oslabují proti dolaru za období od minulého čtvrtka, kdy začala plná invaze Ruska na Ukrajinu… (zdroj: Bloomberg)

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Za levnými nákupy do Polska

Redakce

Nezaměstnanost v USA giganticky narostla

Redakce

Češi si na nové auto půjčují v průměru o třetinu více peněz než před rokem

Redakce