Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Tržby obchodníků vzrostly

obchod

„Po osmnácti měsících nepřetržitých poklesů tržeb obchodníků jsme došli do bodu zlomu. V listopadu 2023 konečně vzrostly maloobchodní tržby. K tomuto vývoji pomohla klesající inflace. Situace by se měla dále zlepšovat, protože bude docházet k růstu reálných mezd zaměstnanců,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V listopadu došlo k reálnému meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 0,9 procenta. Na zvýšení tržeb obchodníků jsme čekali rok a půl. Nyní k němu došlo, čemuž napomohla klesající inflace. Lidé více utráceli za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. Naopak u potravin lidé dál šetřili.

Výrazný růst tržeb o 9,9 procenta byl evidován ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Dařilo se i obchodům s kosmetickými a toaletními výrobky, které vykázaly růst tržeb o 7,2 procenta. K tomu se přidávají prodejny s počítačovým a komunikačním vybavením se zvýšením tržeb o 6,6 procenta.

Lidé nakupují více i na internetu. Online obchody vykázaly růst tržeb o 5,6 procenta. Oproti tomu však klesaly tržby v prodejnách s výrobky pro domácnost o 6,5 procenta či v obchodech s oděvy a obuví o 6,2 procenta. Celkově je zřejmé, že lidem postupně narůstá nákupní apetit. Situace by se měla dále zlepšovat, protože díky poklesu inflace budou narůstat reálné mzdy zaměstnanců.

Podobné příspěvky

Rada kraje rozdělila 1,5 milionu korun na rozvojové projekty v kultuře

Šebík

Důchody u Ústavního soudu

Redakce

Nálada Čechů ohledně ekonomiky padá nejníže za deset let

Redakce