Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

V energetice stojíme na prahu skutečných rozhodnutí

Michal-Snobr

Došlo na bod zlomu. V energetice stojíme na prahu skutečných rozhodnutí, marné koncepce a nečinnosti skončily. Takové závěry vyplynuly alespoň z přednášky Michala Šnobra, poradce finanční skupiny J&T pro energetiku, která zazněla na konferenci Energetický trh v krizi.

elektřinaEnergetiku vnímám jako člověk podnikající v mnoha oblastech. Vidím lavinu neštěstí, které se na nás dnes v této oblasti doslova řítí,“ vysvětluje Michal Šnobr na úvod. Skutečná příčina všeho, co se dnes děje, má podle něj kořeny v minulosti. Čeští politici i ti na úrovni Evropské unie oblast energetiky značně podcenili.

Elektřina už nikdy levná nebude

Do dnešních dnů žijeme z investic do energetiky, které proběhlyv 70., 80. a 90. letech minulého století. Od té doby se neudělalo vůbec nic,“ říká Šnobr a pokračuje: „Koncepce jsou tragické, pokračujeme v tom a evidentně budeme pokračovat i nadále.“

Utápíme se v iluzích a minulosti

O České republice se dá bez nadsázky říci, že je spolkovou zemí německé energetiky. „Taková je realita. Ovšem ani po 15 letech ji naši politici nepochopili a dál se utápí v iluzích národního řešení. Veškerá řešení tento fakt ignorují,“ uvádí Michal Šnobr.

Z pohledu na geografickou mapu je patrné, že se Česká republika nachází ve složité situaci. Nejenom, že s Německem sousedí, je do něj geograficky zaříznutá. Jsme součástí německého trhu s energiemi, zejména západní část České republiky. „Pokud chceme zůstat členy EU a fungovat na jednotném evropském trhu s energiemi, nemůžeme se od německého trhu jednoduše odstřihnout,“ vysvětluje energetický poradce.

Česko dále patří mezi země, která zásadně nevěří tomu, co Brusel prosazuje. Znamená to, že nevěří v zelenou transformaci energetiky a nástup nových technologií. „V tomto ohledu se řadíme k zemím, které mají většinou silnou jadernou energetiku. Ovšem tu z minulého století,“ říká Šnobr. Právě ona podle něj brání jakémukoli rozvoji energetiky.

Je to žába na prameni. Po celé volební období nemusí politik říkat nic jiného, že postaví jadernou elektrárnu, bude ji stavět, otevře tendr atd.“ vysvětluje Šnobr a dodává: „Vůbec je nezajímá, že elektrárnu nemá kdo postavit, je to nesmyslně drahé a rozumně se to postavit nedá. Taková energetika nás zničí.“

Stlačená a vymrštěná pružina

Poté se Michal Šnobr dostává k hlavní tezi své přednášky, která vysvětluje, v jakých problémech se česká energetika problém nachází a jak k tomu došlo. Českou energetiku minulého období lze přirovnat k pružině, která byla postupně a ve finále extrémně stlačena, což vyvrcholilo mezi lety 2015 až 2020. Výsledkem je cenově podinvestovaný a dezorientovaný trh. „Není náhoda, že dnes máme takové ceny. Zažil jsem minulou dekádu a v mnoha prezentacích jsem ji nazýval energetickou nirvánou Česka a dalších zemí,“ říká Michal Šnobr.

V tomto období se cena celoročního kontraktu elektřiny obchodovala kolem 20 eur. Zemní plyn se prodával za 10 – 12 eur za MWh. „Šlo o nesmyslný extrém, který dlouhodobě bránil investicím a jakékoli smysluplné strategii. A právě to je ona stlačená pružina. O tom, proč a jak k tomu došlo, by se dalo hovořit dlouho. Svůj podíl na tom jistě měla extrémní německá politika v oblasti energií, která není slučitelná s energetikou okolních zemí,“ doplňuje Šnobr.

Není pochyb o tom, že k růstu cen by došlo za jakýchkoli okolností, ovšem válka na Ukrajině pružinu nečekaně rychle uvolnila, takže k němu došlo velmi rychle. Evropa něco takového nečekala a nebyla připravena. Slibovaná nová energetika (v našem případě zejména solární elektrárny doplněné bateriemi, vodíkem či novými jadernými elektrárnami) nebude schopná vyrábět za nižší ceny, než jaké máme dnes. „Desetiletí jsme na energetiku kašlali a výsledkem je, že budeme muset provést transformaci velmi rychle. Ta už ale nikdy nebude schopná vyrábět levnou elektřinu,“ vysvětluje energetický poradce.

Pružinu už pod kontrolu nedostaneme

Podle Šnobra nás to rozhodující teprve čeká. Dostáváme se do problematické situace, kdy pro vekou část domácností a firem bude těžko zvládnutelné hospodaření s rostoucími cenami plynu a elektřiny. Proto je nevyhnutelné, aby stát zasáhl. „Bohužel žádné kroky vlády a politiků dnes nejsou vidět. To je velký problém, protože za pár měsíců už bude pozdě. Říkám to z pozice podnikatele, který má ceny elektřiny i plynu zafixované. Pro firmy, kterým skončí fixace a jsou například zatíženy zdražujícími se úvěry, bude situace fatální. Už nejde o měsíce, ale doslova o týdny,“ říká Šnobr.

Jako klíč do budoucna se pro energetiku podle něj jeví trh EU ETS. V něm už ale paradoxně nejde o boj proti klimatickým změnám. Levně už bylo, nové zdroje levné nebudou. Nová energetika, která vzejde z transformace, bude velmi drahá. Ještě tuto dekádu budeme žít ze starých, dobrých jaderných a uhelných elektráren, které nám dávají trochu čas, a ztlumí nejhorší důsledky cenové transformace energetiky do nových zdrojů. Ale do pozice z minulé dekády se už nevrátíme,“ zakončuje Michal Šnobr, poradce finanční skupiny J&T pro energetiku.

autor: Martina Jandusova

Zdroj: https://www.prumyslovaekologie.cz/

Podobné příspěvky

Zadlužení ČR zůstane nižší, než je průměr srovnatelně hodnocených zemí

Redakce

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Redakce

Guvernér ČNB Rusnok varuje před ještě vyšší inflací v ČR

Redakce