Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Voda v roce 2019 zdraží výrazněji než letos.

voda-obal

Voda v roce 2019 zdraží výrazněji než letos. Klíčovými důvody je růst mezd a zdražování elektřiny.

Voda v roce 2019 zdraží citelněji než letos. Vodárenské společnosti, které už zveřejnily ceník na příští rok, plánují zdražení v průměru o 4,7 procenta. Průměrná cena vody pro domácnosti, která zahrnuje jak vodné, tak stočné, by se tedy měla v roce 2019 dostat nad 90 korun za metr krychlový. Pohybovat by se měla v pásmu od 90 do 92 korun za metr krychlový. Letos i loni voda zdražovala přibližně tříprocentním tempem. Důvodem rychlejšího zdražování vody je růst cen energií, zejména elektřiny, a dále také znatelný růst mezd, a tedy personálních nákladů vodárenských společností a jejich dodavatelů. Výdaje spojené s vodou však nadále zůstanou poměrně nízké v porovnání s dalšími položkami typického rodinného rozpočtu. Budou tvořit asi jedno procento takového rozpočtu. Voda bude nadále dražší spíše v severozápadní části České republiky. Naopak poměrně levná z celorepublikového hlediska bude nadále na severovýchodě země. V letošním roce platí za vodu nejvíce lidé na Táborsku, Sokolovsku, Semilsku a Královéhradecku. Nejlevnější je voda na Klatovsku a Pelhřimovsku. Neplatí, že by v místech s vyšší kupní sílou byla cena vody zákonitě vyšší.
Například v Praze se letos cena vody pohybuje na úrovni lehce přesahující 87 korun, což zhruba odpovídá celorepublikovému průměru. Například na zmíněném Táborsku je cena vody o přibližně 24 procent vyšší než v Praze.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Podobné příspěvky

Facebook se včera na burze obrovsky propadl

Aleš Fritscher

NERV dnes odmítl ekonomický lockdown, firmy a podniky opatření důsledně dodržují a představují v souhrnu i důležitou platformu pro testování

Aleš Fritscher

Tuzemští dodavatelé plynu a elektřiny domácnostem začínají zlevňovat

Aleš Fritscher