Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Využitelnost technologie blockchainu v praxi

bitcoin

Slova blockchain a kryptoměny na nás v posledních měsících útočí ze všech stran. Apoštolové těchto technologií slibují, že blockchain dokáže zefektivnit státní správu a ušetřit náklady celé řady firem. Někteří odborníci varují před tím, že blockchain funguje pouze ve spojení s kryptoměnou Bitcoin a jiné smysluplné uplatnění nemá. Firmy, které nabízejí blockchain jako lék na libovolný neduh, se tak podobají prodejcům předražených hrnců nebo kočičího zlata. Kde je pravda?

Blockchain

Blockchain je technologie decentralizované databáze. Na rozdíl od jiných databází, jako je rejstřík nemovitostí nebo třeba účetní kniha banky, není spravován jednou více či méně důvěryhodnou stranou, ale stovkami či tisíci na sobě nezávislých správců. Všechny informace v bl jsou opatřeny časovým razítkem, takže je vidět, které zápisy se udály dříve. Nelze tedy například utratit stejné peníze dvakrát. Díky tomu, že na světě existují tisíce kopií daného blockchainu, tak nelze jeho historii přepisovat. Všichni ostatní správci kopií by si toho okamžitě všimli a změnu označili za neplatnou. Blockchain je tedy vynález, který poprvé v dějinách umožňuje uchovávat a převádět hodnotu v digitální podobě bez potřeby důvěřovat třetí straně. Někteří proto označují blockchain za jakési decentralizované hodiny překonávající problém s (ne)důvěrou. Potřebujete to?

Škála možných aplikací blockchainu zdaleka není nekonečná. Jelikož je potřeba udržovat množství velkých kopií blockchainu na řadě počítačů, a navíc poskytovat nezanedbatelnou výpočetní kapacitu sloužící k zabezpečení sítě a databáze (tzv. těžba), tak blockchain není zrovna levný. Mnozí propagátoři blockchainu tvrdí, že levný je a navrch ještě rychlý a efektivní. V porovnání s desítky let zastaralými databázemi, které provozuje veřejná správa nebo třeba SWIFT (mezinárodní bankovní asociace pro přeshraniční platby) je to pravda. V konkurenci moderní centralizované elektronické databáze je však blockchain pomalý, drahý a neefektivní. Je však bezpečný a řeší problém s důvěrou. Ve společnosti Altlift hledáme aplikace, které právě tyto kvality vyžadují. V budoucích vydáních vám některé z nich představíme.

Jakub Jedlinský
www.altlift.cz

Altlift
Par Polis

Podobné příspěvky

Fialova vláda do voleb pohodlně stabilizuje veřejné finance

Redakce

Opozdilci pozor, úroky z prodlení budou od 1. ledna suverénně rekordní

Redakce

Češi teprve začínají ochutnávat Green Deal EU a už „prskají“

Redakce