Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Zdražování nafty v ČR pokračuje v ostrém tempu

Zdražování nafty v ČR pokračuje v ostrém tempu, zrychlit jej může stávka pracovníků zařízení pro zpracování zkapalněného plynu v Austrálii, jež včera vyhnala cenu plynu v EU nejvýrazněji od začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Důvodem zdražování nafty a benzínu v ČR je vedle toho drahá ropa, slabá koruna a zvyšování marží.

ropa-tezbaZdražování nafty včera pokračovalo v poměrně rychlém tempu – které jen tak nepoleví. Za jediný den nafta u českých čerpacích stanic podražila průměrně o 19 haléřů na litr, vyplývá z dnes zveřejněných údajů CCS. Od začátku srpna už tak její cena vzrostla v souhrnu v průměru o zhruba 3,50 koruny na litr.

Hlavním důvodem uvedeného zdražení je pochopitelně zvýšení spotřební daně z motorové nafty k  1. srpnu, k němuž z letošního pohledu došlo v ten takřka nejméně vhodný okamžik.

Cena ropy na světových trzích se totiž blíží i dnes k úrovni maxim letošního roku, podobně jako cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu (viz graf níže). Nafta v Rottedamu zdražila od začátku července o výrazných zhruba 36 procent. Koruna vůči dolaru navíc v posledním zhruba týdnu oslabila nad svůj letošní průměrný kurs vůči americké měně, v níž se ropa i paliva v Rotterdamu obchodují, což jen dále stupňuje tlak na růst cen u českých čerpacích stanic.    

Koruna oslabuje i kvůli poměrně nečekanému a z hlediska čistě dopadu na řidiče nešťastnému kroku České národní banky z minulého týdne, kdy formálně opustila svůj takřka patnáct měsíců trvající závazek intervenovat za silnější korunu.

Část čerpacích stanic v ČR a dalších článků v řetězci zajištění dodávek pohonných hmot navíc využívá tohoto poměrně mimořádného, nepřehledného souběhu okolností a mediálního „haló“ kolem zvýšení spotřební daně k alespoň přechodnému navýšení vlastní marže. 

Řidiči se tak musí ještě před koncem léta připravit na další zdražování, u nafty průměrně až o dvě koruny na litr.

graf - ropaDůvodem zdražení ropy a paliv v Rotterdamu je zejména omezení těžby ropy v režii tandemu Saúdská Arábie a Rusko. V posledních hodinách se ale přidává další příčina: stávka pracovníků několika zařízení na zpracování zkapalněného zemního plynu v Austrálii. Hrozící citelný pokles vývozu zkapalněného plynu z Austrálie, klíčového světového exportéra, už včera zvedl burzovní cenu plynu v EU nejvíce od začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Potvrzuje se nepříjemná vratkost ceny dodávek zkapalněného plynu, které EU zřejmě bude čelit dlouhodobě, a to kvůli závislosti na dodávkách z dálav právě typu Austrálie. Zdražování plynu následně ještě umocňuje zdražování nafty, neboť náhražkou plynu je třeba v průmyslu topná nafta, takže australská stávka nakonec může zvednout cenu pohonných hmot právě i českým motoristům.

Nafta na burze v Rotterdamu zdražila od začátku července o výrazných 36 procent (zdroj: Bloomberg).

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Průměrný důchod v lednu 2024 vzroste o avizovaných zhruba 400 korun

Afri

Česká národní banka začala mimořádně intervenovat za silnější korunu

Afri

Vláda schválila využití peněz z emisních povolenek pro úsporu energií domácností

Afri