Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Zdražování plynu a elektřiny v podání PRE není poslední

elektrarna Počerady

Společnost Pražská energetika od dubna přikročí ke zdražení elektřiny průměrně o 25 procent a plynu průměrně o 30 procent. Jde o další kolo zdražování některého z velkých dodavatelů energií, a nikoli kolo poslední.

Zdražování plynu a elektřiny v podání PRE není poslední, inflace regulovaných cen letos bude atakovat maxima za posledních patnáct let

Dodavatelé totiž promítají loňské dramatické zdražení velkoobchodních cen elektřiny či plynu, v řádu až stovek procent, do koncových cen postupně. Ceny energií jsou také tlumeny ze zákona, neboť se jedná o ceny regulované. Není tedy ani možné promítnout zvýšení cen na burze do koncových cen v plné výši okamžitě.

Nicméně právě regulované ceny letos porostou nejvýrazněji minimálně od roku 2008. Česká národní banka ve své nově představené prognóze počítá s letošní inflací v oblasti regulovaných cen oscilující kolem úrovně zhruba 13 procent (viz Graf 1 níže). V posledním letošním čtvrtletí se však tyto inflace těchto cen bude v meziročním vyjádření pohybovat až v pásmu od patnácti do dvaceti procent, takže by mohla překonat i svoji nejvyšší úroveň za posledních minimálně patnáct let, tu z roku 2008 (viz Graf 2 níže).  

Velkoobchodní ceny elektřiny či plynu zůstávají na trhu EU na vyvýšené úrovni, byť klesly ze svých maxim sklonku loňska, takže je třeba se připravit právě na další „kola“ citelného zvyšování cen energií pro domácnosti, ať už letos či v příštích letech.

Graf 1:

Graf-1Graf č.2:

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Orkán Sabine zatím nedosáhl velké síly,ale i letos budou pojišťovny sčítat miliardové škody

Afri

Marian Jurečka píše otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi

Afri

Evropská komise řadí ČR mezi pět zemí EU, které pandemii zvládají nejhůře z hlediska veřejných financí

Afri