Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události

Hasiči u památníku 11/9/2001 na Kampě vzdali hold kolegů zemřelým při výkonu služby

Už po dvanácté včera uspořádali dobrovolní hasiči Prahy 1 na pražské Kampě pietní akt u památníku obětem 11. září jako připomínku statečné oběti stovek hasičů a záchranářů, kteří zahynuli při nasazení v hořících mrakodrapech. Piety se kromě nejvyšších představitelů města zúčastnil i velvyslanec USA Bijan Sabet. „Vzpomínáme nejen na americké hasiče, ale na životy hasičů ztracené při záchraně obyvatel kdekoliv na světě. Je to jen pár týdnů, kdy i čeští hasiči pomáhali zvládnout obrovské požáry v Řecku a byli připraveni k nasazení v zemětřesením postiženém Maroku,“ řekl v průběhu vzpomínky Filip Dvořák, místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 a moderátor včerejší akce.

Hasiči u památníku 11/9/2001 na Kampě

Hlavní město Praha reprezentoval primátor Bohuslav Svoboda: „Vzpomínám na stavbu protipovodňových zábran v roce 2013 tady na Kampě a jakou skvělou partu tam tvořili právě dobrovolní hasiči z Prahy 1.“ Starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská v emotivním projevu připomněla, že jsou to právě hasiči, na které se obracíme, když nám hoří dům, nebo nám voda sahá až po krk, a že jsou to právě oni, jejichž služba lidem může někdy jít až do konce vlastního života. Za americkou ambasádu se vzpomínky zúčastnil velvyslanec USA Bijan Sabet. Ten poděkoval Pražanům i místním hasičům, že každoročně vzdávají hold zemřelým newyorským hasičům i civilistům. K útokům 11/9/2002 velvyslanec poznamenal: „Byli jsme svědky nesmírné solidarity, abychom společně znovuvybudovali město a dokázali, že zloba a nenávist nás nezlomí.“ Podle Bijana Sabeta jsou to právě hasiči, policisté a záchranáři, kteří reagují na naše volání o pomoc, a slouží tak zemi i lidem kdekoliv na světě. „To přesně platí o českých hasičích, když s obrovským nasazením zachraňovali Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, a pak pomáhali hledat přeživší po zemětřesení v Turecku,“ dodal americký velvyslanec v ČR.

Profesionální hasiče na pietní vzpomínce u památníku 11/9, jež je situovaný u samé paty Karlova mostu, zastupoval ředitel HZS hlavního města Prahy Luděk Prudil, který hasičům popřál, ať se ze zákroků vrací domů vždy v pořádku. Dobrovolné hasiče Prahy 1 reprezentoval jejich starosta Vladimír Krištof. Podle místostarosty SDH Praha 1 Filipa Dvořáka byly impulsem pro vznik dobrovolných hasičů jak newyorské útoky z 11. září, tak následně obrovské povodně V Praze o v roce 2002. „Padlo rozhodnutí a pak jsme společně s městem krůček po krůčku stavěli jednotku, která dnes disponuje profesionálním vybavením i výcvikem a čeká jen na poslední krok – a tím bude vlastní důstojná hasičská zbrojnice,“ vysvětlil Filip Dvořák.

Po slavnostním položení věnců a kytic k památníku a po minutě ticha za padlé hasiče zakončil setkání modlitbou J.E. Jan Graubner, arcibiskup pražský. Tradiční součástí ceremoniálu na pražské Kampě je i slavnostní vyřazování mladých hasičů – účastníků letního příměstského tábora pořádaného hasiči Prahy 1.

Pomník s pamětní deskou umístěný u jednoho z pilířů Karlova mostu vznikl v roce 2010 z prostředků poskytnutých členy sboru dobrovolných hasičů. Deska je upevněna na žulovém kvádru s odlomenou horní částí, coby symbolu jedné z věží WTC. Poloha uprostřed Kampy není náhodná, právě v tomto místě jen o rok později v roce 2002 stály tři metry tisícileté vody, která zdevastovala Prahu. Později byl památník osazen ještě bronzovým odlitkem opuštěné helmy amerických hasičů. Symbolicky, právě 11. září 2011 byla i zřízena Jednotka sboru dobrovolných hasičů Praha 1, která je už desetiletí nedílnou a platnou součástí Integrovaného záchranného systému ČR.

O Sboru a Jednotce dobrovolných hasičů Praha 1:

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 byl založen dne 25.3.2010 jako občanské sdružení. Cílem bylo vybudování silné komunity občanů Prahy 1 a těch, kteří jsou městskou částí spjati svou činností, kteří budou schopni a ochotni nasadit své síly k řešení tak závažných situací, jako byla například povodeň v roce 2002. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Praha 1 byla zřízena 11.září 2011 usnesením Zastupitelstva městské části Praha 1 jako organizační složka městské části a je zařazena do plošného pokrytí území hl. m. Prahy. Rada městské části Praha 1 jmenovala Zdeňka Čiháka velitelem jednotky a Filipa Dvořáka zástupcem velitele jednotky. Dnes má jednotka celkem 16 členů s plně profesionálních technickým vybavením. Více na www.hasicipraha1.cz.

Filip Dvořák

David Šimoník

Podobné příspěvky

Národní muzeum dostalo olympijskou pochodeň z Pchjongčchangu

Aleš Fritscher

V Evropě budou jezdit vlaky na vodík, vyvíjí je i Toyota

Aleš Fritscher

O zelenou elektřinu je mezi firmami stále větší zájem

Aleš Fritscher