Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Události

Jsme ve válce s hloupostí a amatérismem

Petr Bajer

Jsme ve válce, ve válce s virem zabíjející lidi, ale zároveň ve válce s hloupostí, amatérismem, ale i snahou některých lidí využívat pandemii ve svůj prospěch.

Pan premiér velmi rád používá v sousloví  “selský rozum“. Takže použiju-li, stejně tak jako občané, s kterými mluvím, opravdu selský rozum, musím se ptát.

1) Proč jsme pustili lyžovat do Itálie 2 turnusy jarních prázdnin v době, kdy v Itálii nemoc již na plno propukla?

Proč jsme v té době neuzavřeli hranice a nenařídili všem, kteří domov opustí, nosit respirátory či roušky? Tvrdili nám, že toto nemohou udělat. 14 dní poté, všechna tato opatření platí. Váháním vlády, jsme si zadělali na problém, který vyústil až do stavu, v jakém se nyní republika nachází.

2) Proč byli nedůslední a přicházeli každým dnem s novými opatřeními, která si mnohdy protiřečila a některá postrádala smysl?

Příkladem je zákaz prodeje v některých malých obchodech a tím zvýšení koncentrace lidí v supermarketech. U těchto až do včerejška neřešili povinnost používat hygienické prostředky. Doposud nenařídili prodávat pouze balené zboží. Prevenci v těchto obchodech tedy doposud řešily pouze samy tyto obchody. V neposlední řadě mě pak zaráží nejnovější opatření vlády k prodejní době pro seniory. Byl by to dobrý krok. Ovšem tato nejvíce ohrožená skupina však může navštívit obchody kdykoli, tedy nejlépe ráno (velmi využívané akční slevy).V této době by obchody neměli navštěvovat ostatní nakupující.

3) Proč nebyl včas ustaven krizový štáb?

Opravdu bylo nutné politické přetahování o vedení tohoto štábu a tím i prodloužení doby jeho ustavení? Ukazuje se, že místopředseda vlády Hamáček je daleko schopnější zvládat řešení této krize, nicméně premiér Babiš je mocensky silnější. Proč nebylo zajištěno potřebné množství ochranných pomůcek (roušky, respirátory, rukavice, desinfekce)? V tomto ohledu stát úplně selhal. Selhal v době před epidemií, kdy je nutné se na nepředvídané stavy připravovat (civilní obrana, strategické zásoby), ale i v době, když bylo zjevné, že se pandemii Česká republika nevyhne. Při psaní této úvahy jsem například dostal neověřenou informaci od našeho člena, že Indie nabízela a nabízí prostřednictvím ambasadora ochranné roušky v neomezeném množství a za výrazně nižších cen než Čína. I proto veřejnost dráždí veřejné prohlášení vládních činitelů v čele s premiérem Babišem a amatérský postup v čele s ministrem Vojtěchem. Nutno poznamenat, že se vláda snaží, nicméně veřejnost je přesvědčena, že na zvládnutí situace nemají. O to víc mne těší, jak se veřejnost semkla v boji proti této zákeřné nemoci a jak občané drží při sobě a vzájemně si pomáhají a snaží se chyby vlády řešit sami. Proto je důležité, aby lidé kteří vládnou této zemi pochopili, že všechna opatření, která v této zemi dělali a dělají, budou mít dalekosáhlý dopad nejen na ekonomiku, ale život nás všech po odeznění pandemie. My drobní a střední podnikatelé s napětím čekáme, jak se k nám stát zachová. Bohužel při sledování toho, jak se ministři dny a týdny dohadují o tom, jestli má živnostník stejné právo jako zaměstnanec na čerpání dávky při hlídání svých dětí, jsem pesimista. Stejně tak i navrhovaná opatření, která mají pomoci drobnému a střednímu podnikání, jsou ve většině případů k ničemu.

Příklad: Z rozhodnutí vlády jsou zavřeny tisíce provozoven. Jejich majitelé však musí při nulovém zisku platit náklady – nájemné, mzdy zaměstnanců i s odvody, své odvody státu a mnoho dalších nákladů pro udržení provozoven. Garantuji Vám, že tito především drobní podnikatelé a zaměstnavatelé každý den, každou hodinu v karanténě doma počítají, jak dlouho ještě vydrží. Počítají, jak dlouho budou schopni z rezerv platit tyto náklady a kdy bude hranice únosnosti překročena a budou muset propouštět a nebo i se zaměstnanci jít na úřad práce. Toto rozhodnutí je u nich o to složitější, že jsou jedinou podnikatelskou skupinou, která ručí za své podnikání vším. Tedy nejen základním kapitálem. Hrají tak o vše, tedy i střechu nad hlavou. Pokud stát rychle nezaujme rozumné stanovisko a tuto skupinu nepodpoří, bude zle. Lavinovitě budou končit ti nejmenší a postupně se budou přidávat i další, kteří však v této republice zaměstnávají obrovské množství zaměstnanců. Výsledkem bude skokový nárůst nezaměstnanosti, škody v ekonomice, ale i společnosti. Jinak řečeno, po odeznění jednoho nebezpeční v podobě pandemie koronaviru, přijde to druhé. Obrovský pokles ekonomiky. Nevěřím, že by tato vláda za to chtěla nést odpovědnost. Zároveň jsem přesvědčený, že není nutné se nyní starat, o kolik se propadne státní rozpočet. Doposud navrhované kroky vlády však nestačí. Především drobný sektor (např. služby) totiž vytváří malý zisk a nemůže splácet úvěry, kterými by (dle vlády) měli krýt období, KDY NEMOHOU podnikat a tvořit zisk.

Ono je to totiž stejné, jako kdybychom v době tlaku na státní rozpočet rozhodli, že nebudeme ministrům vyplácet mzdu a doporučili jim, ať si problém s výpadkem financí řeší například bezúročnou půjčkou s odkladem splátek. Je to samozřejmě absurdní představa, bohužel stejně tak jako zatím navrhovaná podpora vlády. Dlouhé roky nebyly OSVČ, drobní podnikatelé, zaměstnavatelé i jejich zaměstnanci v tak svízelné situaci jako dnes. Proto žádám vládo, prober se dřív než bude pozdě!

Petr Bajer předseda Strany soukromníků České republiky

Podobné příspěvky

Palestinci demonstrovali za neprodlené ukončení bombardování Gazy

Afri

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Afri

Lukašenkovy hrozby zdražují Evropě plyn, hrozí další krachy firem

Afri