Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Armáda Politika Události

Ministr obrany Lubomír Metnar ve Washingtonu s Markem Esperem podpisem stvrdil nákup vrtulníků Venom a Viper

Mi-24-vrtulnik
Dne 12. prosince 2019 ministr obrany Lubomír Metnar ve Washingtonu se svým americkým protějškem Markem Esperem podpisem stvrdil nákup vrtulníků Venom a Viper pro českou armádu. Metnar na pořízení vrtulníků tak spěchal, že jeho úřad „zapomněl”, že zejména při tak důležitých akvizicích musí dbát na zákonný rámec. Výsledek? Ministerstvu obrany hrozí kvůli nedodržení zákonných postupů půlmiliardová pokuta od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Dark Blade 2019Není pochyb, že česká armáda nové vrtulníky potřebuje. Tento fakt je ale známý dost dlouho na to, aby nebylo při uzavírání dohod chvátat tak, jak to předvedlo ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara. Sám ministr v předloňské interpelaci přiznal, že obrana prováděla předběžné průzkumy trhu od roku 2015. 

Při samotném nastavení parametrů nákupu nových vrtulníků nicméně úřad jednoduše dospěl k názoru, že chce právě americké typy Venom a Viper. Jediným škrtem pera bylo konstatováno, že „pro danou komoditu neexistuje v rámci Evropské unie hospodářská soutěž.” Ministerstvo obrany se domnívalo, že tímto konstatováním se vyhne povinnosti vyspat výběrové řízení. Úřad také dospěl k přesvědčení, že stačí konstatovat, že v EU jednoduše nikdo nevyrábí vrtulníky pro potřeby české armády, takže stačí postupovat v rámci takzvaných G-2-G kontraktů, tedy na podle mezivládních smluv. 

S takovým výkladem nicméně nesouhlasila například společnost Leonardo, která je v prostoru Evropské unie respektovaným výrobcem vrtulníků, jež jsou alternativou amerických strojů. Právě Leonardo bylo tím subjektem, které se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že ministerstvo obrany nedodrželo povinnosti, které mu ukládá zákon. 

 Jak potvrzují dokumenty, ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na pořízení amerických vrtulníků v okamžiku, kdy běžela zákonná lhůta v délce deseti dnů na rozhodnutí o námitkách. Na těchto deset dnů navazuje ještě třicetidenní lhůta, která se váže k podání podnětu k ÚOHS. Námitku přitom Leonardo vzneslo – a to nejen k ÚOHS. 

Společnost Leonardo se obrátila i na Evropskou komisi s tím, že české ministerstvo obrany při nákupu vrtulníků pro armádu hodlá obcházet zákon a vyhýbá se vypsání soutěže, čímž dochází k diskriminaci evropského soutěžitele a poškození evropského trhu. Italský velvyslanec se snažil celou situaci hrozící dokonce evropskou arbitráží proti Česku zastavit a snažil se kontaktovat ministerstvo obrany. Neúspěšně. 

 Nyní se čeká, zda se půlmiliardová pokuta od ÚOHS stane pravomocnou. Pokud ano, k současným rozpočtovým obtížím ministerstva se přidá ještě povinnost zaplatit tuto pokutu. Ministerstvo bylo na riziko upozorňováno, ale ignorovalo je. Ministr obrany tvrdí, že je připraven hájit svoje rozhodnutí i před soudem. Důležité však je, že pokud by MO dodrželo zákonné lhůty, tato situace vůbec nemusela nastat. A co víc, Česko by teď nemuselo čelit nebezpečí, že proti němu bude kvůli uspěchanému podpisu smlouvy ve Washingtonu bude vedena arbitráž. 

Luka/ProtonMail 
Foto: Ilustrační Mi-24
Foto: Dark Blade 2019

Podobné příspěvky

Moderátorka Michaela Jílková – vždy ostrá a perfektně připravená

Afri

Poslanci dnes projednají evropskou legislativu, která čínské zboží brzy zdraží 

Afri

Dermacol dal ještě před Vánocemi dárek do nemocnic

Afri