Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Reportáže Rozhovory Události Zajímavosti

Na protestu proti ruské okupaci Krymu vystoupil Karel Schwarzenberg

Zhruba 150 demonstrujících se včera zúčastnilo poklidného protestu proti okupaci Krymu, který se pořádal pod názvem “ZA VAŠI I NAŠI SVOBODU. NE RUSKÉ OKUPACI UKRAJINY”, pod koněm na Václavském náměstí v Praze.

Na akci, kde vlály modrožluté vlajky a zpívaly se ukrajinské národní písně, vystoupilo též několik řečníků, kteří ve svých projevech ostře odsoudili současnou okupaci Krymu ze strany Ruska. Jako první vystoupil poslanec a předseda strany Top 09, Karel Schwarzenberg, který ve svém projevu řekl: “Je to opravdu velmi vážný okamžik v našich životech. V současné době v Evropě zažíváme přímou agresi. Už to není občanská válka jako v Jugoslávii. Tady zaútočil jeden stát na druhý. To se opravdu od druhé světové války a od velkého roku 1989, nikdy nestalo. Je to jasné porušení mezinárodního práva. Okupace suverénní země je rozporu s mezinárodním právem. Proto proti tomu musíme protestovat. Již předtím bylo řečeno, že my Češi k tomu máme mnohem pádnější důvod. My jsme dvakrát za sebou zažili, co to znamená, když proti naší vůli, vniknou cizí vojska na naše území. My jsme zažili, co to znamená, když nám sousední velmoc, odebere kus našeho území, proto dneska musíme jasně vyjádřit naší solidaritu s Ukrajinci. Připomínám, když 25. srpna 1968 Natálie Gorbaněvská vyšla s plakátem “Za naší a za vaší svobodu”, na Rudé náměstí v Moskvě, tak byl v mém doprovodu také jeden Ukrajinec, který bohužel potom pošel v gulagu. I na to bychom měli dneska vzpomínat. Já jsem měl tu čest být v prosinci pozván na Majdan. Viděl jsem to nadšení a pevné odhodlání Ukrajinců, vydobít si svobodu.” Karel Schwarzenberg dále ve svých slovech: “Ty kecy, že tam byli extrémisté.. Samozřejmě, že na stotisícové demonstraci, vždycky bude tisícovka nějakých pitomců. Ať je to u nás v Německu, či ve Francii. Většina demonstrantů byla velmi umírněná, byla velmi vážná ve svém požadavku: “Svobodu, právní stát a demokracii na Ukrajině a co nejdříve se připojit k Evropě”, popřel, že by hybnou sílou ukrajinské revoluce mohli být extrémisté.

 

Jako jeden z dalších řečníků vystoupil předseda liberálně ekologické strany (LES), Martin Bursík. Zde je jeho odpověď otázku Pražského zpravodaje na to, jaký má názor na tvrzení, že hybnou silou ukrajinské revoluce, byli podle některých zdrojů, radikálové ze strany Pravý sektor: “Je důležité si uvědomit, že tím pvním momentem a impulsem, že se lidé sešli na Majdanu a začali pokojně demonstrovat, bylo rozhodnutí prezidenta Janukovyče, že nepodepíše přístupovou smlouvu k Evropské unii. A my víme, a je zcela zřejmé, že tlak k tomu nepodepsání, byl vyvíjen od Putina z Ruska. Hledáte – li prvopočátky toho, co se odehrálo na Ukrajině, tak je hledejte v Putinovi a v Rusku, a v té skutečnosti, že Rusko má stále imperiální sklony. Že se nesmířilo s tím, že země bývalého východního bloku se postupně orientují směrem na západ. Směrem k Evropské unii, směrem k NATO, a že se tomu tímto způsobem brání “. Martin Bursík dále na doplňující otázku, jaký má názor na to, že v ukrajinské revoluci sehráli klíčovou roli radikální demonstranti z hnutí Pravý sektor, jenž je mnohými označováno za fašistické a neonacistické, odpověděl: “Není to pravda, tohle je dezinformace, kterou prostě používá Putinova propaganda.” Existenci extrémistů z řad demonstrantů připustil, nicméně Pražskému zpravodaji řekl, že nehrají žádnou významnou roli ve vývoji situace na Ukrajině.

 

Na shromáždění dále zazněl zprostředkovaný projev senátora Jaromíra Štětiny, se svým projevem vystoupila filmová dokumentaristka Olga Sommerová, či aktivista za lidská práva, Martin Uhlíř. Celé pokojné shromáždění závěrem provázel drobný incident, kdy na pódium přišel říci svůj názor rusky mluvící Rom, a byl organizátory celé akce, okamžitě vykázán pryč z pódia. Celé shromáždění se obešlo bez větších incidentů.

Text / foto:                                                                                                               Vít Hassan

Podobné příspěvky

Autoklub ČR ocenil i pořadatele, kteří se potýkali s pandemií

Afri

Tesla dále hodlá investovat do bitcoinu

Afri

Tisíce živnostníků získají nárok na další covidové peníze od státu

Afri