Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Události

Obchodní domy po rozvolnění zaplnili zákazníci, dýchají v nich opravdu bezpečný vzduch?

OC Chodov - sklo

Obchodní domy zažívají nápor lidí, kteří se po rozvolnění vydali na nákupy. Přestože jsou v obchodech nařízená protiepidemická opatření, někteří návštěvníci se stále mohou obávat možnosti nákazy. Ne všichni zákazníci nosí po celou dobu nakupování správně nasazený respirátor. Je proto důležité, aby v nákupních centrech a konkrétních prodejnách byla zajištěna bezpečná cirkulace vzduchu, který je průběžně dezinfikován.

Obchodní domy po rozvolnění zaplnili zákazníci, dýchají v nich opravdu bezpečný vzduch?

centrum-chodovPokud některé obchodní domy nebo prodejny v minulosti braly vzduchotechniku na lehkou váhu, tak během epidemie koronaviru zjistily, že právě čistý vzduch v budovách je jednou z hlavních priorit. Podle společnosti GeoCore dodávající systémová řešení týkající se vzduchotechniky lze dezinfikovat vzduch bez toho, aniž by to zákazníci nějak zaznamenali.

 

Dezinfekce vzduchu jako běžná součást budov

obchodni centrum„Rozsáhlé vzduchotechnické systémy můžeme dnes vidět ve všech nákupních centrech či supermarketech s potravinami. Doporučení ohledně množství vzduchu jako dávka čerstvého vzduchu na člověka v dobách virových onemocnění či pandemických stavech mnohonásobně překračuje normou dané množství. Z toho plyne, že všechna vzduchotechnická zařízení jsou nedostatečná a je nutné přemýšlet nad tím, jak tato zařízení vylepšit, aby i v těchto extrémních situacích vyhověla,“ říká Zdeněk Matějovský.

chodov shopping centrumNejvětším rizikem jsou uzavřené cirkulační systémy pracující s vnitřním vzduchem, které jsou využívány ve všech budovách pro vytápění a hlavně chlazení. „Pokud do budovy přijde člověk nakažený koronavirem, tak hrozí, že se vir vzduchotechnikou či chladící jednotkou nekontrolovaně rozšíří. Proto hned na začátku epidemie některá obchodní centra nezapínala VZT či jiná cirkulační zařízení, následně ale zjistila, že mohou vzduch dezinfikovat,“ popisuje Zdeněk Matějovský. 

Kromě obchodů i sklady a kanceláře

Na čištění vzduchu se zaměřili například i v rámci administrativních a sociálních prostor v Centrálním skladu dm drogerie markt s.r.o. v Jihlavě. Zde využívají čističky vzduchu Bion Fit Spot od firmy GeoCore s.r.o. A to z důvodu nejen hrozby koronaviru ale i pro vyšší bezpečnost vnitřních prostor. „Chceme spolupracovníkům nabídnout co nejbezpečnější prostředí, obzvlášť nyní je čistý vzduch velmi důležitý. Díky komplexnímu systému jsou naši spolupracovníci ve větším bezpečí než například v MHD,“ popisuje Petr Vaněček, vedoucí resortu Logistiky dm drogerie markt s.r.o.

Patrik Kozlík

 

Podobné příspěvky

Čínský drak sází na trh: Jak vypadá hybrid kapitalismu a socialismu a proč Čínu neovládli tržní paraziti?

Afri

Na pražském Výstavišti byla zahájena tradiční Matějská pouť

Afri

Dopravní omezení -Cikánka: dočasné přemístění zastávky.

Afri