Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Orkán Sabine zatím nedosáhl velké síly,ale i letos budou pojišťovny sčítat miliardové škody

orkán_Sabine

Orkán Sabine zatím nedosáhl síly loňského orkánu Eberhard, pojišťovny ale i letos budou sčítat miliardové škody. Živly také zdražují ovoce či zeleninu. Orkán Sabine, jenž aktuálně řádí v ČR, zatím ve své síle zaostává za sílou loňského orkánu Eberhard.

Tato cyklona zasáhla střední Evropu v březnu 2019. Její vítr dosahoval na Sněžce rychlosti přes 206 km/h. Sabine na Sněžce foukala rychlostí „jen” 180 km/h. Smutným rekordmanem na území ČR tak stále zůstává orkán Kirill, který v lednu 2007 na české nejvyšší hoře rozfoukal větry do rychlosti 216 km/h.

mapa

Bouře se přehnala Českem. Bez proudu zůstalo 280 tisíc lidí.
Maximální rychlost větru na Sněžce však pochopitelně není jediným parametrem z hlediska posuzování závažnosti orkánu z hlediska pojišťoven a rozsahu a objemu pojistných událostí.

Loni však Eberhard patřil jednoznačně mezi příčiny objemově nejnákladnějších pojistných událostí. Lze předpokládat, že letos podobnou roli sehraje právě Sabine. Největší pojišťovny na českém trhu, jejichž souhrnný tržní podíl dohromady představuje zhruba dvě třetiny (Česká pojišťovna, Kooperativa, Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna), řešily loni živelní škody v objemu zhruba 4,5 miliardy korun. O rok dříve, v poněkud klidnějším roce 2018, to bylo zhruba o miliardu méně, přibližně 3,4 miliardy korun. Orkány a vichřice strhávají střechy, způsobují pád stromů na auta či obydlí, poškozují skleníky či lešení, poškozují omítku či zahradní nábytek a způsobují mnohé další druhy škod.

Kromě orkánů a vichřic způsobovalo loni z živlů rozsáhlé škody také krupobití. Jarní a letní krupobití přidělávají vrásky na čele také třeba zemědělcům. Loňská krupobití jsou tak klíčovým důvodem horší úrody ovoce, například jablek, než jaká nastala v roce 2018. Loňské a letošní vyšší ceny některých druhů ovoce v českých obchodech tak lze přičítat právě také živelním pohromám. Nejnověji zdražuje zeleninu, jako je lilek nebo salátová okurka, a to i v Česku, lednová bouře Gloria, jež zasáhla Španělsko a poničila tamní úrodu zmíněných druhů zeleniny.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Benzín za posledních pět dní zdražil o více, než o kolik se od června snižuje spotřební daň

Afri

Zřejmě ne všichni návštěvníci obchodních center po nedělním zákazu najdou cestu do obchodu

Afri

Máme rekordní inflaci za skoro 24 let

Afri