Chci montovny nahradit mozkovny, říká nový ministr průmyslu a obchodu

“Na Ministerstvo průmyslu a obchodu Síkela nastupuje po velmi bohaté kariéře jako bankéř. Během ní nasbíral cenné zkušenosti v nejužším vedení bank na Slovensku a na Ukrajině, v posledních letech působil dokonce jako člen představenstva bankovní skupiny Erste Group ve Vídni,” uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě.

Prioritou bude pro nového ministra průmyslu a obchodu vyšší energetická soběstačnost ČR a klíčovým tématem rostoucí ceny energií. „To nejaktuálnější, čemu se budeme věnovat v příštích dnech a zřejmě i nocích jsou rostoucí ceny energií,“ uvádí nový ministr a dodává: „V prosinci má vláda projednat konkrétní opatření. Věřím, že kolegům z ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí pomohu nalézt způsob, jak zmírnit dopady zdražování na nejzranitelnějších členy společnosti.“ Důležitá bude i pomoc podnikatelům v kontextu s pandemií koronaviru.

Příští rok v červenci se Česká republika ujme předsednictví v Radě Evropské unie, což Jozef Síkela považuje za zásadní. „České předsednictví v EU vnímám jako ideální příležitost prosadit naše zájmy na unijní úrovni. V první řadě chci ve prospěch České republiky vyjednat co nejvýhodnější konečnou podobu evropského Green Dealu. Jde o velkou šanci modernizovat tuzemský průmysl a já udělám maximum pro to, abychom ji využili co nejlépe,“ říká ministr.

Modernizace se podle nastupujícího ministra neobejde bez zajištění účelnější podpory malých a středních podniků (MSP) ze strany státu. „Chci, aby montovny v Česku nahradily mozkovny,“ říká Síkela. Pomoc MSP bude dalším zásadním tématem, které chce ministr prosazovat.


Kdo je Jozef Síkela

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Začínal v roce 1995 v rakouské bance Creditanstalt AG ve Vídni. Po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku.

Po návratu do Prahy působil na různých pozicích v oblasti řízení úvěrových rizik a firemního bankovnictví nejprve v Bank Austria Creditanstalt, později ve vedení České spořitelny. Poté se se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele, později předsedou představenstva a generálním ředitelem Erste Bank na Ukrajině.

Díky úspěšné konsolidaci Erste Ukrajina byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Slovenské spořitelny.

Později byl jmenován členem představenstva Erste Group Bank AG, mateřské společnosti skupiny Erste. Zodpovídal za firemní a investiční bankovnictví, fúze a akvizice, financování nemovitostí včetně komunálního bydlení, obchodní financování, finanční trhy a makroekonomické analýzy.

Od roku 2021 je partnerem investiční skupiny Prime Fund.

K 17. prosince 2021 se vzdal všech statutárních a vlastnických pozic v podnikatelské sféře kvůli jmenování ministrem průmyslu a obchodu.

autorka: Martina Jandusova

Zdroj: https://www.prumyslovaekologie.cz/