Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Politika

Hnutí STAN porušilo vlastní etický kodex

Soukromá architektonická firma Casua spol. s. r. o. zaslala během loňského října hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dar v hodnotě tři sta tisíc korun. Jde přitom o typ transakce, kterou politické hnutí volající po transparentnosti hospodaření politických stran zakazuje vlastním etickým kodexem – majitel společnosti Casua je totiž cizinec. Firma navíc v loňském roce zvítězila v lukrativním výběrovém řízení na přestavbu centra Nová Palmovka za více než 30 milionů korun. Zadavatelem zakázky byla Pražská developerská společnost, která je městskou příspěvkovou organizací spadající do gesce současného náměstka pro územní rozvoj za hnutí STAN Petra Hlaváčka. 

Hnutí STAN obdrželo finanční dar od společnosti se zahraničním majitelem

Hnutí STAN i jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan přitom v minulosti hlasitě kritizovali praxi politických stran a hnutí, které přijímají finance ze zahraničí. V návaznosti na tato prohlášení hnutí iniciovalo vypracování návrhu novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, který zpřísňuje podmínky přijímání darů. Návrh konkrétně vyžaduje dohledatelnost koncových vlastníků firem a nedovoluje přijímat peníze od společností se zahraničními majiteli. Hnutí STAN ale tato pravidla přijetím daru jasně porušilo.

Majitelem společnosti Casua je podle evidence ministerstva spravedlnosti Jens Gerald Ulrich z Německa. V čele firmy ale momentálně stojí dvojice Aleš Poděbrad a Oleg Haman. Jako zaměstnankyně a seniorní architektka ve společnosti figuruje i manželka druhého jmenovaného Zuzana Hamanová, která je současně zastupitelkou na Praze 5, kde zasedá ve výboru pro územní rozvoj. Do zastupitelstva městské části byla zvolena z kandidátní listiny hnutí STAN.

Právě jejich společnost loni vyhrála výběrové řízení na přestavbu pražského centra Nová Palmovka v hodnotě 31 000 150 Kč bez DPH. Smlouvu na tuto zakázku v podobě zajištění projektové, inženýrské a architektonické činnosti uzavřela společnost Casua s Pražskou developerskou společností, příspěvkovou společností magistrátu, jen dva měsíce poté, co STAN obdrželo od společnosti Casua tři sta tisícový dar, Ten navíc na účet STAN dorazil jen čtyři dny poté, co si u ní Pražská developerská společnost objednala za milion korun studii o stanovení nového stavebního programu pro centrum Nová Palmovka.

Do výběrového řízení na uvedenou zakázku byly přihlášeny dvě společnosti – Casua a brněnská Arch.Design. V celkové částce, která byla složená z nacenění dvou jednotlivých fází projektu, vyšla konečná nabídka společnosti Casua levněji a komise složená z členů Pražské developerské společnosti ji vybrala jako vítěznou. Navzdory tomu, že Casua druhou část projektu podezřele nacenila částkou jen o padesát korun vyšší (5 000 050 korun) než byla původní už tak dost nízká nabídka, zatímco Arch.Design v této části projektu šla hluboce pod stanovený odhad na 3,4 milionu.

Jedním z členů schvalovací komise byl i Martin Červinka, nynější zástupce ředitele Pražské developerské společnosti a člen poradního týmu Petra Hlaváčka, náměstka pražského primátora pro územní rozvoj a člena hnutí STAN.

Co se týče samotného daru, podle pravidel obsažených ve vlastním etickém kodexu by jej hnutí STAN mělo vrátit dárci. Podle mluvčí hnutí Sáry Beránkové pro to ale neexistuje důvod – dar je podle ní v souladu s interními pravidly i novelou zákona. Podotkla také, že STAN se už teď ze své vlastní vůle řídí přísnějšími pravidly pro přijímání darů než jiné tuzemské politické subjekty.

red.

Podobné příspěvky

Bojujeme za zachování české koruny  

Aleš Fritscher

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se spletl

Aleš Fritscher

Dokumentární fotograf Thomas Hoepker vystavuje v Leica Gallery

Aleš Fritscher