Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Politika

Lidovci tvrdě kritizují vládu za prodej nefunkčních antigenních testů 

Bartosek Jan

Představitelé KDU-ČSL dnes ostře kritizovali vládu a ministra zdravotnictví, že se odmítá zabývat prodejem nefunkčních antigenních testů, které jsou v posledních měsících hojně dováženy do České republiky. Podle lidovců by měly být všechny antigenní testy užívané na území České republiky projít certifikací u Zdravotnického ústavu, který je schopen do tří dnů spolehlivě potvrdit senzitivitu testů. Jinak se Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu.

LidovciStát chce po firmách a úřadech zajistit povinné testování antigenním testy. Ale aby toto testování bylo k něčemu, musí ty testy být certifikované a ověřené, že skutečně fungují. Současná situace, kdy se tu na trhu objevují testy se senzitivitou pod padesát procent je naprosté selhání současné vlády, která by měla zavést v testech pořádek a povinně ověřovat jejich funkčnost,“ kritizuje současnou laxnost vlády a ministerstva zdravotnictví europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

To je hlavní důvod, proč opatření proti koronaviru nefungují. Nedotahují se. Zavede se povinné testování ve firmách, ale nikdo nepřemýšlí nad tím, čím se bude testovat. Stát sem nechá vozit levné a často nefunkční testy, přitom prověření ve zdravotnickém ústavu zabere jen několik dní,“ dodal místopředseda KDU-ČSL a poslanec Jan Bartošek.

Lidovci budou žádat po premiérovi Andreji Babišovi a ministru zdravotnictví Janu Blatném, aby zavedl povinnost ověřovat funkčnost antigenních testů ve Zdravotním ústavě v Ostravě. „V opačném případě stále hrozí, že v České republice bude docházet k neúčinnému testování a lidi antigenním testům postupně přestanou věřit,“ dodal europoslanec Zdechovský.

Podle poslance Jana Bartoška je navíc i alarmující zjištění týkající se necertifikovaných respirátorů. Byly povoleny dovážet, distribuovat a prodávat pouze v loňském roce na tři měsíce, ale praxe je jiná a na trhu jsou stále k dostání. “Podle mých informací i v současné době jsou tyto „nelegální/necertifikované“ výrobky stále dováženy na trh ČR a následně prodávány konečným spotřebitelům (dokonce se může jednat až o 6 ze 7 výrobků). Většinou se jedná o respirátory označené normou KN95 anebo N95, které nedisponují certifikací CE, nesplňují naše normy, a hlavně většina z nich nemá vlastnosti, kvůli kterým si je lidé kupují – pro ochranu svého zdraví. Nemluvě o faktu, že v důsledku toho všeho poškozují férové podnikatelské prostředí, když v rozporu s dobrými mravy hospodářské soutěže je takto získávána neoprávněná soutěžní výhoda, jelikož některé subjekty dosud nepodstoupily proces certifikace CE, byť tak měly učinit a k čemuž byla právě ČOI poskytnuta předmětná výjimka,“ sdělil v otevřeném dopise premiérovi Bartošek.

Kateřina Procházková
Tisková mluvčí KDU-ČSL

Podobné příspěvky

„Brexit nás nezastaví.“ Bruselský superstát se připravuje na „dlouhý pochod“ na jih a východ Evropy a do Malé Asie

Afri

Lidovci připravili pravidla pro home office

Afri

Dne 13. 11. 2021 se konal 14. Republikový sněm Svobodných v Praze – Hostivaři

Afri