Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Politika

Praha může ušetřit až miliardu ročně. Jen tím, že sníží počet politiků a úředníků

Praha

Praha může každý rok uspořit téměř miliardu korun. Analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy pracuje s modelem, kdy by se Praha dělila ne na současných 57, ale jen na 8 městských částí, aniž by to mělo negativní dopad na činnosti, které musí plnit. Počet politiků by tak klesl o 723, zaměstnanců městských částí by ubylo o 1150. Na dokument upozornil exprimátor a nezávislý kandidát na senátora Tomáš Hudeček, který o administrativním členění a efektivitě správy dlouhodobě vyučuje na univerzitách.  

Autoři analýzy došli k závěru, že „(p)očet pracovníků úřadů městských částí by podle provedených propočtů klesl téměř o čtvrtinu ze zhruba 4 770 na 3 620 (…) Množství zastupitelů by pak kleslo skoro o dvě třetiny z 1 128 na 405 (…). V součtu by díky tomu došlo k úspoře v rozpočtech pražských městských částí téměř o 930 milionů korun ročně(…).“ Podrobnosti o metodách výpočtu jsou uvedeny přímo v analýze.

Právě snížení počtu městských částí i úředníků by přineslo jak úspory, tak i vyšší efektivitu. „Vím, že slučování městských částí v Praze je kontroverzní téma, ale města i obce se v současné situaci musí chovat zodpovědněji než doposud. Jako se chovají uvážlivěji lidé, kteří hledají způsoby, jak v současné době ušetřit, musí se chovat zodpovědně i stát, kraje, města a obce. Zdaleka se tedy nejedná o problém hlavního města. Ve veřejné sféře musíme hledat každou příležitost, kde ušetřit, a miliarda na platech a odměnách rok co rok za to stojí,“ říká nezávislý kandidát na senátora a pražský exprimátor Tomáš Hudeček.

V Praze je aktuálně 27 městských částí, které mají méně než 5 000 obyvatel. Naopak v nejlidnatější Praze 4 žije přes 130 000 lidí. „To v součtu znamená, že se u takového počtu městských částí často dublují agendy a úředníci i politici nevyužívají svůj čas efektivně. Podle zpráv OECD má rozdělení velkých měst na mnoho obvodů i částí negativní dopad na HDP,“ doplňuje Hudeček.

Snížit počet městských částí však není v kompetenci vedení hlavního města, nutná je změna zákona. Podle Hudečka by však sloučení městských částí mohlo inspirovat i další velká města v Česku k hledání úspor na podobném principu.

Zároveň doporučuji vládě, aby zadala audit, který odhalí další možnosti, které agendy lze sloučit, kde snížit počty úředníků,zefektivnit využití jejich práce a tím ušetřit miliony do státní kasy,“ uzavírá Hudeček.

Vratislav Vozník

Tomáš Hudeček (*10. května 1979, Olomouc) je český politik a vysokoškolský pedagog. Někdejší primátor hlavního města Prahy a člen Evropského výboru regionů. V letech 2009–2014 člen TOP 09, od té doby bez stranické příslušnosti. Působí na Ústavu ekonomiky a managementu u VŠCHT v Praze a na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Autor a spoluautor mnoha odborných publikací. Ženatý, otec tří synů.

Podobné příspěvky

Prezident Miloš Zeman nesklízel 17. listopadu úspěchy

Afri

Vrátit se už nemůžeme, tyhle krajské volby musíme vyhrát

Afri

Halík chválí řezníka Čechů Zikmunda. Jako kdyby Židi obdivovali Hitlera I.

Afri