Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Komunální volby 2018 Politika

Spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal demonstraci v Praze a také na dalších místech republiky

Milion chvilek Minar

V úterý 9. 6. vyjádřili lidé po celé republice svůj nesouhlas se zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů Andreje Babiše. Protesty, které pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, se uskutečnily nejen v Praze, ale také na dalších  místech po celé zemi.

Milion chvilek demonstracedemonstraceV Praze se protest uskutečnil na Staroměstském náměstí.  Kromě omezení počtu účastníků zrušili organizátoři z bezpečnostních důvodů také původně plánovaný pochod před Úřad vlády. Kvůli možným zdravotním rizikům měli protestující na ústech roušky a organizátoři všechny nabádali, aby se pokoušeli udržovat mezi sebou rozestupy. Na místě byly též stojánky s dezinfekcí.

Na začátku protestu Milionu chvilek pro demokracii zazněla z reproduktorů slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která četl dnes už zesnulý herec Radovan Lukavský a na velkoplošné obrazovce běžely  Masarykovy fotografie.

Jako hlavní důvody k protestu spolek Milion chvilek uvádí:

– Naprosto nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun.
Účelová výjimka pro vlastníky svěřenských fondů, kteří nemusí být zveřejněni v rejstříku konečných majitelů.
Netransparentní a nehospodárné veřejné zakázky za miliardy firmám bez nákladů a zaměstnanců, firmám v exekucích, s majiteli v daňových rájích či hlavnímu sponzorovi Hnutí ANO.
Podpora čínských místo českých firem.
– Zatímco Rakousko podpořilo obce a samosprávy 26 miliardami korun, naše vláda naopak obcím a krajům 20 miliard korun sebrala – tyto peníze budou chybět na důležité investice.
Cílený rozklad demokratických institucí a nepokrytá snaha mocensky ovládnout Radu České televize.
– Pokračující střet zájmů premiéra Babiše včetně vlastnictví médií a inkasování miliard z veřejných rozpočtů.

Mikuláš Minář, zakladatel a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii řekl:

Vláda pomalu ale jistě utahuje šrouby. Premiér Babiš zneužívá pandemie koronaviru. Slouží sám sobě, místo aby sloužil lidem. Omezuje naše práva, dosazuje své lidi kam to jde, kšeftuje s naší budoucností a privatizuje si státní správu. Peníze čekají na velké hráče, obyčejní lidé či malé obce mají smůlu. Co na tom, že tolik firem zkrachuje a tolika lidem se zhorší život? Hlavní je, že bez úhony přežije Agrofert a že dotace z našich peněz dál potečou. Nedělejme si iluze. Situace je vážná a bude hůř.

Minář s Rollem vzpomněli i na úterní oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že se rozhodl navzdory kritice prezidenta Miloše Zemana či zástupců Číny letět na návštěvu Tchaj-wanu. “Pojďme nyní společně poděkovat potleskem předsedovi Senátu,” vyzval přítomné Roll a Staroměstským náměstím se rozezněl dlouhý potlesk.

Kromě Mináře a Rolla se vystřídalo u mikrofonu několik dalších vystupujících. Například operní zpěvačka Dagmar Pecková, soukromý zemědělec Daniel Pitek či lékař Michal Šotola a Veronika Vendlová pro změnu popisovala, jak aktivní jsou lidé v regionech. didemonstrace

Minář zde poprvé kritizoval opoziční strany z tzv. demokratického bloku. Řekl, že odpovědností nás občanů je upozornit na problém. Odpovědností politických stran je nabídnout jeho řešení. Proto budeme apelovat také na opoziční demokratické strany, aby daly jasně najevo, co opozice chystá, jak pokročila jejich vzájemná spolupráce a jak jim může pomoci nejen Milion chvilek, ale také ostatní občané k tomu, aby energii z náměstí přetavily ve volbách do reálných výsledků. Bez pozitivní politické alternativy se nic nezmění. Co se však podařilo na Slovensku, může se podařit i u nás, o tom jsem bytostně přesvědčen. Minář  dále přislíbil, že udělá maximum pro to, aby před volbami spojil lidí a lidé volili stranu, která je jim nejbližší. “Pokud se v tomto úsilí spojí milion lidí, občanská společnost, a zároveň pokud tady bude silná alternativa, tak budeme na podzim příštího roku společně slavit vítězství,” oznamoval Minář.

R.Suchánek
netwinproduction@gmail.com

Podobné příspěvky

Vzdělání je naší prioritou!

Afri

Dne 30. dubna velvyslanec Republiky Kazachstán Seržan Abdykarimov na tiskové konferenci vyhlásil výsledky voleb prezidenta…

Šebík

Dne 13. 11. 2021 se konal 14. Republikový sněm Svobodných v Praze – Hostivaři

Afri