Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Politika

Vezměme osud naší krásné země opět do svých rukou

Mgr. Jiří Kobza, poslanec

O komentář na současný vývoj v České republice jsme požádali pana poslance Mgr. Jiřího Kobzu.

Pane poslanče, jak zvládáte dnešní dobu plnou stresu, nejistoty a emocionální zátěže?

Zatím celkem dobře, protože jsem už v životě byl v zapeklitějších situacích. Když jsem před lety pracovně působil v Íránu, zažil jsem válku z pozice obyčejného civilisty, seděl jsem potmě ve sklepě, bez elektřiny, v zimě a bez jídla, kdy jsem čekal až to venku přestane bouchat, abych si šel vyzvednout svůj skromný příděl potravin. Tím nechci nijak zlehčovat dnešní stav v České republice, naopak. Protože stávající situace má hodně podobného s tím, co jsem prožil, beru všechny signály velmi vážně. Navíc tehdy jsem se v té situaci totiž staral jen sám o sebe, nemusel jsem se starat o děti, ženu, staré rodiče. Nemusel jsem dumat nad tím, jak je ochránit, co jim dát jíst. Vzhledem k tomu také na vlastní kůži znám, jak vypadá takzvaný blackout, tak z toho co se děje a co by se snadno mohlo dít mám opravdu respekt.

Děsivé prognózy se na nás valí ze všech stran. Potravinová krize, stoupající ceny energií, probíhající válečné konflikty. Myslíte si, že média nás zbytečně straší?

V naší zemi média hlavního proudu svou práci dobře nedělají. Záměrně odvádí pozornost od palčivých problémů a místo, aby pátrala, proč jsme se ocitli v situaci, kdy mnozí z nás přemýšlí, co budou v zimě jíst a čím budou topit, věnují se při zpravodajství v hlavním vysílacím čase z šedesáti procent tématu Ukrajiny. Dnes je situace o to vyhrocenější kvůli problémům, do kterých náš stát uvedla současná vláda, kdy se dá říct, že tak rychlý úpadek životní úrovně, který se odehrál za posledních osm měsíců, se dá srovnat snad jen s rychlostí úpadku během skutečného válečného stavu.

Mnozí se divili, proč se SPD nezúčastnila nedávné demonstrace na Václavském náměstí.

Účast SPD na této velké demonstraci byla na našem předsednictvu diskutována skoro týden. Měli jsme pochybnosti ohledně organizátorů,  jejichž jednání bylo velmi podivné. Po dlouhé poradě jsme dospěli k názoru, že bude přece jen moudřejší na pódium nechodit a  zůstaneme dole mezi lidmi. Člověk koneckonců chodí na demonstrace kvůli lidem a já jsem s lidmi mluvit chtěl, chtěl jsem na vlastní oči vidět, kolik se jich do Prahy z celé republiky sjede, v jaké budou náladě a o čem budou chtít mluvit. To je nejlepší způsob, jak být v obraze. 

Poradíte nám, jak se zbavit stresu?

Proti stresu mám naštěstí děti. Když přijdu z práce domů, okamžitě čelím zcela jiným stresům, které mě donutí soustředit se na něco jiného, než je práce. Obzvláště můj malý synek je v tom velmi zdatný. Nedávno zrovna zjistil, že začít něco demolovat je vynikající způsob, jak si získat všeobecnou pozornost celé rodiny.  Díky tomu jdou nějaké pracovní stresy ihned stranou! 

Máte recept na řešení současné situace?

Prosím všechny občany: Jděte k volbám. Zodpovědnost za vlastní osud začíná u každého z nás a není dobré o sobě nechat rozhodovat jiné. 

red.

Mgr. Jiří Kobza, poslanec a kandidát na senátora v Praze 10 za SPD. V Poslanecké sněmovně je členem Zahraničního výboru a místopředsedou Výboru pro životní prostředí. Dříve pracoval jako geolog, obchodní a technický manažer, podnikatel a diplomat (zejména v zemích Blízkého východu, mj. jako obchodní rada a chargé d´affaires na velvyslanectví ČR v Íránu). Podílel se i na mnoha humanitárních projektech (např. pomoc válečným uprchlíkům v Íránu, zdravotnický projekt v Zambii, organizace pomoci postiženým zemětřesením na Haiti). Je nositelem zlaté Medaile vděčnosti prezidenta Arménie za aktivity na osvobození válečných zajatců z války o Náhorní Karabach.

Podobné příspěvky

Kandidátní listina – Česká pirátská strana

Redakce

Jak skutečně pomoci lidem, ekonomice a celé společnosti?

Redakce

Stát v roli vyděrače aneb jak se pomáhá podnikatelům v době krize

Ilja Hynek