Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Senátní volby

Doplňující volby do senátu za volební obvod č.24 , Praha 9

Libor Michálek

Rozhovor s Liborem Michálkem kandidátem do senátu

Koncem ledna 2019 senátorka Zuzana Baudyšová za ANO ze zdravotních důvodů rezignovala, byla v senátních volbách zvolená za ANO na Praze 9.Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě, jež pomáhá dětem v těžkých životních situacích.

Také se zasadila o zřízení Linky bezpečí. Byla hodně aktivní ve školském výboru.Zuzaně Baudyšové by vypršel mandát za necelé dva roky v roce 2020. Rezignace ze zdravotních důvodů tak automaticky vyvolala předčasné volby.Jedním z kandidátů na uvolněné senátorské místo je i pan Libor Michálek, kterého jsme požádali o rozhovor.

Pane Michálku , proč by lidé měli volit právě Vás?

Je potřeba si uvědomit, že zvolený senátor nebo senátorka bude mít mandát jen na 1,5 roku, a to do října roku 2020, kdy měl původně končit mandát paní Baudyšové.

Vzhledem k tomu, že senátorům trvá nejméně rok, než nějakou novelu zákona připraví a další rok může trvat schvalování, nováček v Senátu nemá šanci změny prosadit.

Z let 2012 až 2018, kdy jsem byl vyhodnocen jako nejaktivnější senátor (předložil jsem 18 novel zákonů) mám připravenu řadu návrhů, jak posílit transparentnost a profesionalitu ve veřejné správě.

Jaké máte konkrétní vize v oblasti zlepšení funkce státu?

Napsal jsem knížku Nová šance pro druhé století naší republiky, kterou lidem dávám v rámci kampaně. V knize je řada vizí popsána, ve stručnosti se dá shrnout, že máme perspektivu prosperity, ale potřebujeme se zaměřit na hodnoty, které ctily osobnosti typu Komenského, Masaryka, Bati. Píle, poctivost, vytrvalost, odpovědnost, svornost.

Potřebujeme si stanovit priority, na nichž bude širší konsensus. Například: Česko v první dvacítce zemí z hlediska vzdělanosti, konkurenceschopnosti, sociální spravedlnosti. Stát by neměl překážet v naplnění těchto cílů, ale naopak jejich naplnění podporovat.

Každý zákon by měl projít testem efektivity. Kde je regulace přešroubovaná, musí se zjednodušit, kde je děravá, musí se opravit.

Za co jste obdržel Cenu Františka Kriegla

Cenu Františka Kriegla jsem od Nadace Charty 77 dostal za občanskou statečnost resp. za systematický a dlouhodobý boj proti nešvarům ve státní správě. Již v roce 1996 jsem ve Fondu národního majetku veřejně upozornil na machinace při privatizaci.

V Komisi pro cenné papíry a v České národní bance jsem pomohl zachránit miliardy korun lidem okradeným ve fondech. Na Státním fondu životního prostředí jsem zastavil pokusy o rozkrádání dotací také v řádu miliard.

Společně můžeme zastavit každého, kdo si chce z naší země udělat kůlničku na dříví. Současně můžeme podpořit ty, kteří usilují o to, aby Česko prosperovalo.

PZ děkujeme za rozhovor a držíme palce.

 

Podobné příspěvky

Země čeká na zásadní změny

Afri

O senátorské křeslo v Praze usiluje profesor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch

Jaroslav Hauer

Boj o Senát na Praze 8

Afri