Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika

V Praze se uskutečnila online konference věnovaná 30. výročí Nezávislosti Republiky Kazachstán  

Kazachstan

V rámci oslav 30. výročí Nezávislosti RK Velvyslanectví Kazachstánu v České republice společně s Národní akademickou knihovnou (Nur-Sultan) uspořádalo online konferenci za účasti zástupců vědeckých a odborných  kruhů, představitelů médií hostitelské země. Kazašští diplomaté podrobně informovali o hlavních úspěších politického a sociálně-ekonomického rozvoje země v průběhu let Nezávislosti, jakož i o probíhajících reformách zaměřených na zvýšení úrovně důvěry občanů ke státu.

V Praze se uskutečnila online konference věnovaná 30. výročí Nezávislosti Republiky Kazachstán

konferenceV Kazachstánu probíhají pozitivní ekonomické změny. Růst ekonomiky v letech Nezávislosti je působivý. Po překonání všech těžkostí a obtíží dosáhla země nové úrovně svého rozvoje a dosáhla nových výšin. Pandemie zanechala stopy na vývoji světové ekonomiky, ale tomu navzdory pokračuje Kazachstán v cestě hospodářského růstu; republika má svůj vlastní jasný a ověřený Strategický plán rozvoje, který se počítá do roku 2025. 

Kazachstán má před sebou skvělou budoucnost

Vedoucí českých publikací „Halo Noviny“ Roman Janouch a „České Noviny“ Svetozár Plesník ve svých projevech zdůraznili zejména politickou roli Kazachstánu a poznamenali: „Dnes je Kazachstán autoritativním a respektovaným státem na mezinárodní scéně, důkazem této skutečnosti je členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2017–2018, které zahrnuje nejvlivnější země světa. Kazachstán vždy přišel s různými návrhy týkajícími se jaderného odzbrojení, které jsou dnes relevantní více než kdy jindy. Kazachstán také uspořádal světově proslulou mezinárodní výstavu „EXPO“, jejímž tématem byla „Energie budoucnosti“. Dnes Kazachstán, který má velké zásoby ropy a zemního plynu, směřuje k obnovitelné energii.“

Účastníci konference také představili zprávy o historii formování kazašské státnosti, vývoji přátelských vztahů mezi národy Kazachstánu a České republiky, formování jednotlivých sektorů hospodářství a účasti velkých infrastrukturních projektů. Během akce byly rovněž projednány vyhlídky na rozvoj kazašsko-českého obchodu, ekonomické, kulturní a humanitární spolupráce a další otázky v souvislosti s posilováním bilaterálních vztahů.

 

Na konci schůzky účastníci konference poblahopřáli obyvatelům Kazachstánu k datu výročí a popřáli naší zemi prosperitu a úspěch.

Z kazašské strany se akce zúčastnili: generální ředitel Národní akademické knihovny, doktor pedagogických věd, profesor U.D. Munalbaeva; Ředitelka Ústavu dějin socioekonomického rozvoje Ústavu státu a práva, doktorka historických věd, profesorka A. M. Auanasova; Doktor Ústavu literatury a umění M. Auezova, zasloužilého činitele Republiky Kazachstán, Doktor filologie S.V.Anyanyeva; Předseda veřejného sdružení „Běloruské centrum “ Radima ”“ D.V. Ostankovich; Místopředseda ázerbájdžánského veřejného sdružení „Khazar“ (bude určeno); Ředitel Univerzální knihovny Severního Kazachstánu B.M.Abilmazhinov; bibliograf Univerzální knihovny Východního Kazachstánu O.D. Kaysina.

MediaStar/ Galina

Jitka Tomečková, photographer
shams@seznam.cz
Facebook – shams world
Instagram – shams_photography15

Podobné příspěvky

10. ledna 2021 se budou konat volby do dolní komory parlamentu (Mazhilis) Republiky Kazachstán

Afri

Jesús Seade se stal kandidátem na ředitele WTO

Redaktor J.Hampl

Je první středa v měsíci, pravé poledne; Rozcestník Pavla Trauba

Afri