Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Domácí Politika

Zákonná valorizace výživného je nutností!

deti ctou basne

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Výživné na děti by mělo růst pravidelně v návaznosti na inflaci, aby samoživitelky a samoživitelé nemuseli o zvýšení alimentů opakovaně žádat soud. Děti nesmí doplácet na zvyšující se náklady!  V České republice se jedná zhruba o milion dětí s podobným osudem.

 Zákonná valorizace výživného je nutností!

Marian Jurečka„Pozměňovací návrhy jsem předložil už v březnu tohoto roku. Pravidelně valorizujeme důchody, zvyšuje se také minimální mzda, proč ne výše výživného? Průměrné výživné je tři tisíce korun měsíčně. Objevují se ale i tak absurdní situace, kdy soud vyměřil výživné na sto korun. Přitom víme, že průměrné náklady na východu a péči o dítě do 18 let, jsou minimálně 1,6 milionu korun,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Chceme podporovat rodiče a především budoucnost našich dětí

dětský domovV současnosti je praxe taková, že stanovené výživné může změnit jedině soud, a to jen při změně okolností. Příkladem může být nástup dítěte do školy, přechod na střední nebo vysokou školu. Podmínkou však je, že některý z rodičů musí návrh na změnu výše výživného k soudu podat, což s sebou často nese stres nebo dokonce obavy z reakce druhého rodiče i z dlouhého soudního řízení. „Řešením je automatické každoroční navýšení výživného o roční inflaci. Výše výživného byla totiž často stanovena před mnoha lety, výdaje a náklady na obživu dítěte ale stále rostou. Například výživné na dvě děti ve výši 7 tisíc korun měsíčně, tedy 84 tisíc korun ročně, každý rok ztrácí asi 2 500 korun ze své hodnoty. V Česku je v takové situaci až milion dětí,“ uvedl Jurečka, který zavedení valorizace navrhl. Podle něj by automatické zvyšování výživného vyřešilo i řadu dalších problémů.

Předseda lidovců zároveň poukazuje na to, že soudy tak stále dokola zbytečně řeší agendu, která by se mohla vyřešit automatickou valorizací. „Navíc by dotyčnému rodiči nevznikaly další zbytečné finanční náklady a současně by se předešlo i traumatizujícím situacím,“ doplňuje Jurečka.

„Proto navrhujeme, aby se výživné valorizovalo ze zákona a valorizace by se vztahovala i na všechny již platné rozsudky. Úprava výživného by probíhala vždy k 1. dubnu každého roku, a to o míru inflace vyhlašovanou každoročně Českým statistickým úřadem za předcházející kalendářní rok,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL s tím, že podobně funguje navyšování výživného například v Německu, Francii, Španělsku nebo Švédsku. „Pokud se nám tato zákonná úprava nepodaří zavést nyní, budeme ji prosazovat i v příštím volebním období,“ doplnil Jurečka.

                                                                                                                     

Kateřina Procházková
Tisková mluvčí KDU-ČSL

Podobné příspěvky

Česká republika má nově také jeden z nejnespravedlivějších daňových systémů v Evropě

Afri

Měl by Karel IV. dnes důvod k radosti? Armáda má sloužit k obraně vlasti, a ne k misím

Afri

Rozhovor se zdravotně postiženým blogerem Jiřím Hrebenarem

Afri