Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události

Příběh disidenta bývalého i dnešního režimu Slávka Popelky: Jestli kalkulují s tím, že mě zastraší, tak to ne

Jaroslav  Popelka po listopadu 1989 nedostával lukrativní místa, prestižní funkce a třpytivé metály jako jiní disidenti, ale když ho začátkem listopadu 1989 propustili z posledního trestu, odešel studovat teologii. V průběhu času se ale k politice musel vrátit. Stal se mluvčím Holešovské výzvy a v době Nečasových reforem se postavil do čela demonstrací. Minulý týden si za to vysloužil „odměnu“: šestiměsíční podmínku s podmínečným odkladem na jeden rok. Údajný trestný čin:  násilí proti úřední osobě.

Údajné použití automobilu, který Slávek řídil, jako „zbraně“ proti policistovi nastalo 10. dubna 2013 před úřadem vlády. „Bylo těžké se v tom chaosu zorientovat, policisté vytlačili lidi z chodníku do silnice, což bylo nebezpečné,“ vzpomíná. „Když jsem zjistil, že po mě policisté chtějí, abych odjel, zapnul jsme signalizaci a pomalu se pokoušet splnit jejich pokyny.“

Jenže obžaloba tvrdila, že Popelka úmyslně najel na policistu. Slávek upozorňuje, že jel krokem, maximálně 3 km/hodinu, a i samotný policista Král, který se podle obžaloby měl stát předmětem útoku a podle svých vlastních slov „ucítil naťuknutí do holeně“, nakonec v jednom z předešlých soudních přelíčení vypověděl, že celý incident trval jen několik sekund a on se během nich necítil ohrožen na životě a zdraví. Necítil prý ani bolest.

Proč tedy Slávka Popelku nakonec odsoudili? Právě v této věci vynikne absurdita konečného rozsudku. Původně sice obvodní soud pana Popelku vskutku odsoudil (k podmíněnému trestu), nýbrž v odvolacím řízení městský soud pro Prahu rozhodl, že se o žádný trestný čin nejednalo, pouze o přestupek. V únoru 2015 odvolací senát Václava Kašíka tento názor odůvodnil tím, že v tomto případě chyběl znak násilí a že svědek Král sám popsal incident jako bagatelní.

Městský soud Slávka dvakrát v podstatě osvobodil, ale nakonec nátlaku státního zástupce podlehl.

Státní zástupce se ale odvolal k Nejvyššímu soudu, ten rozsudek zrušil a městský soud pro Prahu tudíž v říjnu 2015 byl donucen přiznat, že se trestný čin sice stal, nicméně alespoň Slávkovi vynesl nejnižší možný trest: týdenní podmínku na zkušební dobu jednoho roku. Ale ani s tím se státní zastupitelství nespokojilo a tak se případ, u městského soudu již dvojnásobně vyřešený ve prospěch údajného „násilníka“, musel prostřednictvím rozhodnutí Nejvyššího soudu řešit nanovo.

Slávek Popelka vedený k soudu v době před rokem 1989.

Nyní vynesený půlroční trest  s roční podmínkou (sazba byla 6 měsíců až 6 let, tudíž pražský senát svým vynesením trestu na dolní hranici sazby opět dal najevo, co si o Slávkově „vině“ myslí) soudce okomentoval slovy: „Náš manévrovací prostor byl nulový.“ Slávkův komentář na adresu státního zástupce, který několikanásobně využil nejrůznějších právních kliček, aby de facto původně osvobozující rozsudek městského soudu zlikvidoval, byl pregnantnější: „Buďto ten člověk ztratil soudnost, nebo pracuje na něčí zadání.“

Luděk Toman

Podobné příspěvky

Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není…

Redakce

Britské úřady zahajují vyšetřování matky ostravských hutí

Redakce

Kraj dostane od ministerstva více peněz pro dobrovolné hasiče

Šebík