Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Události

Prodejní galerie MOSER slaví 95 let

Moser-sklo

Praha, Karlovy Vary – Největší a zároveň nejluxusnější prodejní galerie Moser v České republice slaví. Od jejího prvního otevření v paláci Černá růže, významném skvostu české meziválečné architektury, uplynulo 95 let. Jedná se tak o nejdéle otevřenou prodejnu s původním sortimentem v Praze.

Prodejní galerie MOSER slaví 95 let

Dvě bohatě zdobená podlaží nabízí nádherný interiér plný ručně vyrobených děl mistrů sklářského řemesla Moser. V centru Prahy se tak nachází unikátní spojení skvostné architektury a tradičního umění. K vidění zde jsou jedinečné kolekce, limitované edice i nádherné sběratelské kusy.

Moser-historieKomplex budov Černá růže je pojmenován podle starobylého domu s průčelím do dnešní ul. Na Příkopě     a první zmínka o něm se datuje již v roce 1377. Radikální přestavbu v roce 1846 provedl František Frenzel.    O rok později architekt Jan Jindřich Frenzel postavil hlavní třípatrovou budovu s romantickou fasádou do dnešních Příkopů a dlouhá nádvorní křídla. V letech 1884-88 nechal majitel Bohumil Bondy upravit interiéry klasicistní budovy podle návrhů architekta Josefa Fanty v novorenesančním stylu. Na počátku 30. let 20. století pak byl podle návrhu architekta Oldřicha Tyla vybudován dům Panská 4, který byl napojen na historický dům Na Příkopě průchozí pasáží ve stylu funkcionalismu. Vznikl tak komplex obchodního domu s byty. Zajímavý je interiér pasáže s unikátní sklobetonovou klenbou a s ochozy. Objekt je zapsán ve Státním seznamu nemovitých památek jako důležitý doklad meziválečné moderní architektury.

Pasáž Bondy je jedinečná svým objemem a  vyniká i řadou působivých detailů.

Moser-vazaV současnosti v paláci Černá růže Moser nabízí široký sortiment klasických i moderních váz, nápojových setů a objektů (například kolekce Splendid, Royal, Papež, Paula, Hamilton, Beauty, Purity, Cool Velvet, Bouquet či Bar).  Umístěny jsou zde i unikátní díla slavných výtvarníků a designérů – například rytců Tomáše Lessera, Vladimíra Skály, Milana Holoubka, Vlastimila Selingera nebo designérů Kateřiny Doušové, Lukáše Jabůrka, Ronyho Plesla, Jiřího Šuhájka a řady dalších. Expozice obsahuje i vzácné sběratelské kusy z edice “Masterpieces”, která je určena pro náročné sběratele. K dispozici jsou například limitované série unikátních rytin Dáma s hranostajem, Dívky na pobřeží, Herkules a další.

 O společnosti Moser

Moser-souborSpolečnost MOSER, a.s. je česká sklárna se sídlem v Karlových Varech, která vyrábí díla z vysoce kvalitního bezolovnatého křišťálu. Firma pokračuje v tradici exkluzivní manufaktury Moser, kterou v roce 1857 založil v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Dnes patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově českou sklářskou tradici. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Více naleznete na www.moser.cz.

Moser-logoPříběh značky MOSER

Jednoho zimního dne roku 1857 si talentovaný rytec skla otevírá dílnu v Karlových Varech. Bylo mu 24 let a právě odešel z učení od Mattoniho a Hoffmanna – dvou sklářských mistrů té doby. Nebývalé umělecké a řemeslné mistrovství Ludwiga Mosera překračují hranice lázeňského města. Po úspěchu na Světové výstavě ve Vídni mu císař František Josef I. udělil výsadu stát se dvorním dodavatelem císařského dvora. Od roku 1878 může zdobit křišťál emailovými barvami a zlatem. Moser se úspěšně prezentuje na Světové výstavě v Paříži. Na své evropské cestě sklárnu navštěvuje perský šáh Mozaffar-ed-Din. Nadchne se pro moserovský křišťál a zanedlouho udělí Ludwigu Moserovi vysoké osobní vyznamenání a titul dvorního dodavatele. Moserova kolekce váz vyhrává na Mezinárodní výstavě v Miláně první cenu. Spojení rytých květinových motivů s barevným intarzováním daly vzniknout hloubce a živosti, které do té doby ve sklářském umění neměly obdoby.Díky úspěchu kolekce „Royal” se Moser stává dvorním dodavatelem anglického krále Edwarda VII.  Majiteli sklárny se stávají bratři Leo, Richard a Gustav Moserové. Leo Moser, technický (1908) a umělecký (1916) ředitel sklárny, se stává průkopníkem nových druhů barevného skla vzniklých v experimentech s přidáváním oxidů drahých kovů. Jeho umění inspiruje další generaci designérů. Leo Moser osobně předává papeži Piu XI rozsáhlou nápojovou kolekci opatřenou rytým papežským znakem, Od této chvíle bude známá pod názvem Papež. Moser získává ocenění Velkou Cenu – Grand Premio na sedmém ročníku přehlídky Trienále v Miláně roku 1940. Cenu převzal za sofistikované vázy navržené architektem a designérem Wolfgangem von Wersinem. V roce 1957 Moser slaví 100 let výroby skla a zakládá Klub obřích číší. Mezi hrdé členy patřil španělský král Juan Carlos I., japonská princezna Sayako nebo Louis Armstrong.

Kolekce Moser získává další cenu Grand Prix, tentokrát na světové výstavě v Bruselu roku 1958.

1960–2000

Několik generací umělců se stalo živoucími legendami světového sklářství. Patří mezi ně například Ludvika Smrčková, René Roubíček, Luboš Metelák, Vratislav Šotola, Vladimír Jelínek a František Vízner. Sklářské rytiny od Vladimíra Skály, Milana Holubka, Romana Chalupky a Vlastimila Selingera dodnes obdivují v Japonsku, Hongkongu, Singapuru nebo na Tchaj-wanu. Nápojový set s názvem „Kodaň” se stává exkluzivní kolekcí na českých ambasádách po celém světě.

Sklárna připravuje novou kolekci soupravy Copengahen se státním znakem pro Pražský hrad a vybavení prezidentského sídla v Lánech. Papež Jan Pavel II. dostává při své návštěvě České republiky v roce 1997 jako oficiální dar křišťálový kříž vytvořený sklárnou Moser na osobní žádost prezidenta Václava Havla podle návrhu výtvarníka Karla Bečváře.

Tono Stano navrhuje v roce 2000 novou cenu pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Postavu držící dokonalou křišťálovou kouli dnes vlastní například Robert Redford, John Malkovich, Judi Dench, Morgan Freeman nebo Jude Law.

2004 Nápojová kolekce Copenhagen září na královské svatbě ve Španělsku, zatímco soubor Splendid dodává lesk královské svatbě v Kodani.

Mísa, misky a číše z kolekce Splendid s královským znakem zdobí oslavy diamantové svatby v roce 2007 královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinburghu. Podobný soubor daroval oslavencům u příležitosti jejich svatby v roce 1947 prezident Edvard Beneš.

Váza Hruška výtvarníka Lukáše Jabůrka v roce 2012 získává Cenu veřejnosti Czech Grand Design udělovanou Akademií designu České republiky. Dílo rychle se zařazuje mezi prodejní bestsellery.

V roce 2017 u příležitosti 160. výročí založení uvádí Moser výroční kolekci 80 děl inspirovaných nejvýznamnějšími a nejúspěšnějšími počiny sklárny, které ji přinesly světové renomé.

Moser_Tomáš LesserV roce 2020 mistr rytec Tomáš Lesser je francouzským ministrem kultury vyznamenán Řádem umění a literatury.

Sklárna Moser nadále pokračuje ve svém umění zušlechťování prostoru, stvrzování významných okamžiků a pozvedání sklářského mistrovství na stále vyšší úroveň.

MOSER, a.s. · Kpt. Jaroše 46/19 · Karlovy Vary  360 06 · Česká republika

Tomáš Hečko

tomas.hecko@moser.cz

Podobné příspěvky

Češi utrácí za elektroniku více než před rokem, navzdory koronaviru

Redakce

Kladno, Kuřim či Brno řeší využití fotovoltaiky na městských střechách

Redakce

Čínský drak sází na trh: Jak vypadá hybrid kapitalismu a socialismu a proč Čínu neovládli tržní paraziti?

Redakce