Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Reportáže

Na náměstí Kinských se dnes konala vzpomínková akce k 68. výročí osvobození Prahy Rudou armádou

Na pražském náměstí Kinských, v místech, kde byl až do června roku 1991 na kamenném podstavci umístěn památník sovětských tankistů a konce druhé světové války v podobě sovětského tanku č. 23, se dnes na vzpomínkové akci k příležitosti 68. výročí osvobození hlavního města Rudou armádou, sešlo několik desítek lidí, kteří zde položili věnce a květiny. Se svými projevy, zde vystoupili 1. místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek a člen zastupitelstva hl. m. Prahy Judr. Lubomír Ledl.

 

Krátce k historii tanku:

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (postavený německými zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války. Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník symbolizující statisíce sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl. Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. – Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: “Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!”

 

Novodobá historie tanku:
V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student sochařství, současný kontroverzní umělec David Černý. Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Pár dnů poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a bylo rozhodnuto o jeho definitivním odstranění s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. 13. Června 1991 byl tank sundán z podstavce a krátce umístěn ve vojenském muzeu Kbely. Později se stal součástí expozice Vojenského technického muzea v Lešanech.

 

Fotoreportáž:

Text / foto:                                                            Vít Hassan

Podobné příspěvky

Václav Milík vstoupil do sezóny 2017 závodem Speedway Best Pairs

Redakce

V Praze o tomto víkendu probíhá šestý ročník výstavy Lodě na vodě

Redakce

Veletrh Interbeauty Prague

Jaroslav Hauer