Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Reportáže

Nad Prahou přeletí rekordní formace horkovzdušných balónů

Praha, 19. 2. 2018; V březnu se nad Prahou objeví historicky největší formace horkovzdušných balónů. Město jich přeletí zřejmě více než dvacet. Smyslem akce je upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, vybrat peníze pro centrum pečující o postižené děti a také umožnit pilotům a posádkám balónů unikátní zážitek v podobě přeletu nad historickým centrem.

Akce je plánována na sobotu 3. března, vzhledem k závislosti balónového létání na povětrnostních podmínkách si však organizátoři rezervovali i další termíny. „K tomu, abychom takový let mohli uskutečnit, potřebujeme vítr o určité rychlosti a síle, proto jsme si v rezervě nechali i další březnové termíny, konkrétně 10., 17. a 24. březen,“ říká jeden z organizátorů letu Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu s tím, že o definitivním datu startu bude svaz informovat s dvoudenním předstihem.

Balóny by měly odstartovat buď z Letné, nebo ze Strahova a organizátoři očekávají, že jich bude přes dvacet. „Zájem ze strany pilotů je velký, již dnes máme přihlášeno 19 posádek. Důvodem je to, že získat povolení k přeletu nad takto velkým městem je vždy obtížné, takže možnost proletět se nad Prahou je unikátním zážitkem,“ říká Suchý.

Český balónový svaz nezastírá inspiraci londýnskou balónovou regatou, během níž se letos nad britskou metropoli již čtvrtým rokem vznese několik desítek balónů, a rád by podobnou tradici založil i u nás. „Balónové létání je nejen atraktivní zážitek, ale pro ČR také velmi úspěšná sportovní disciplína. „Každoročně se český národní tým v počtu tří až pěti posádek účastní několika mezinárodních soutěží. Pyšnit se může pravidelným zastoupením na evropském nebo světovém mistrovství. Velký úspěch přivezli naši piloti v roce 2014 z mistroství Slovinska, kde čtyři české posádky posbíraly první čtyři místa a slovinské mistrovství tak obrátili čeští letci vzhůru nohama,“ říká J. Suchý.

Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce se koná pod záštitou radního Hlavního města Prahy Daniela Hodka. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.

 

Podobné příspěvky

Potřebujeme 500 Himálajských patronů

Afri

Trabantem napříč Tichomořím v KC Novodvorská

Afri

Harley days v Praze 2019 – silné motorky, krásné ženy a adrenalin

Afri