Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Rozhovory Události

Senátor Jaromír Štětina k dění na Ukrajině: Pravý sektor není hybnou silou revoluce

stetinaIng. Jaromír Štětina (* 6.dubna 1943, Praha) je český novinář, spisovatel a politik. Proslul svými válečnými reportážemi z oblastí bývalého Sovětského svazu a v současnosti jako plamenný bojovník za zákaz komunistické strany. V roce 2004 byl zvolen senátorem za Stranu Zelených, v roce 2010 svůj mandát s podporou TOP 09, obhájil. V současné době je místopředsedou Klubu TOP 09, s podporou starostů. Zlé jazyky mu vyčítají jeho údajné členství v KSČ a to, že prý měl údajně působit jako agent STB, pod přezdívkou Plavec.

Pane senátore, jaký máte názor na dění na Ukrajině? Můžete to nějak rozebrat?

Studní protestů na Majdanu, na náměstí nezávislosti v Kyjevě, to je skutečně velké vzepětí toho nejlepšího, co Ukrajina má. Dnes vzdoruje těžké pomlouvačné kampani, která vychází ze zdrojů federální služby bezpečnosti Ruska, tak jak to tradičně tajné služby ruské federace umějí. Co se týče těch pomluv a osočování z fašismu, to je samozřejmě konstrukce, která je účelová. Na tom Majdanu a na Ukrajině, jsou fašisté, zrovna tak, jako u nás běhají po Šluknovsku, běhají na Brumlovsku a nebo občas chtějí obklíčit staronovou synagogu v Praze. Ale, je to marginální záležitost, která je samozřejmě vidět v okamžiku, kdy se dějí takové kataklizmatické události, jako je Ukrajina. To, co udělala Ruská federace – to znamená okupace Krymu, je porušení mezinárodního práva.

 

Můžete popřít tvrzení některých médií, že neonacisté z hnutí Pravý sektor a fašisté z hnutí Svoboda, tvořili hybnou sílu revoluce?
Pravý sektor netvořil žádnou páteř té revoluce, tam protestovaly statisíce lidí. Na tom Majdanu, všichni Ti, kteří tam přicházeli a byli začmouzení od těch hořících pneumatik a vypadali tak divoce, to byli univerzitní profesoři, studenti, lékaři… Takže, Pravý sektor není hybnou silou revoluce. Pravý sektor existuje jako radikální strana a neodvážil bych se jí nazvat fašistickou. Je to strana, respektive politické hnutí, velmi radikální.

 

Co se týče hákových křížů, které byly v některých médiích k vidění?
Já tam jezdím často, byl jsem na Majdanu 2x a v životě jsem žádný hákový kříž neviděl. Zdůrazňování hákových křížů, jako je to například na těch billboardech, kde si může účastník referenda vybrat, jestli chce Ukrajinu s hákovým křížem, nebo Ukrajinu s ruskou trikolórou, to je primitivní pomluva. Prostě, jsem žádný jiný nikdy nespatřil a nevím o tom, že by byl nějaký důkaz toho, že by skutečně ty hákové kříže na Ukrajině existovaly. Na Majdanu jem byl jednou před Vánoci a jednou jsem tam byl v únoru, v té chvíli, kdy tam došlo k tomu masovému vraždění u hotelu Ukrajina.

 

Co se týče strany Svoboda, tak v médiích zazněly hlasy, že by měla být extrémistická..  Co si o tom myslíte Vy?
Strana Svoboda byla zvolena v ústavních volbách a je součástí parlamentu Ukrajiny, a byla součástí parlamentu Ukrajiny i před těmito událostmi, a je součástí parlamentu Ukrajiny i po těchto událostech.

 

Domníváte se, že je extrémistická, nebo ne?
Myslím si, že je radikální, to Vám je málo? Moje odpověď je zcela vyčerpávající, myslím si, že strana Svoboda je strana radikální a je členem ústavně zvoleného parlamentu Ukrajiny.

 

Myslíte si, že by po květnových volbách mohlo násilí na Majdanu znovu vypuknout?
Já si myslím, že to násilí by vypuknout mohlo, ale chtěl bych zdůraznit, že ten protest byl skoro tři měsíce naprosto pokojný. A to násilí vypuklo teprve tehdy, když Janukovyč vyhlásil své drakonické zákony, které udělaly z těch stovek tisíc protestujíích, kteří se tam vystřídaly, zločince. To znamená, že se díky tomuto násilí a poté té střelbě do lidí, se protest přeměnil v lidové povstání.

 

Jste stoprocentně přesvědčen, že za střelbou do demonstrantů stojí svržený prezident Janukovyč? Některá média přinesla minulý týden informaci o úniku odposlechů estonského ministra zahraničí Urmase Paeta a šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové, která mluví o tom, že do demonstrantů měli údajně střílet snipeři najatí opozicí?
To slovo “údajně mě přesvědčuje o tom, že je skutečně nic nevypovídající.

 

Takže jste přesvědčen, že za střelbou do demonstrantů stojí svržený prezident Janukovyč?
To já neříkám. Já jsem přesvědčen, že ta střelba do lidí na Majdanu.. Já jsem ty mrtvé viděl na vlastní oči padat přímo na ulici, když je snipeři stříleli z hotelu, ve kterém jsem bydlel.. Byli na střeše toho hotelu ve kterém jsem byl. – To nebyli ani představitelé Majdanu, ani příslušníci Berkutu, ale to byla třetí síla. Já nevím, kdo to byl. To neví zatím nikdo. Jsou různé spekulace a ty já nebudu uvádět, poněvadž nevím, kdo to byl.

 

Děkuji za vyjádření                                                                                                         Vít Hassan

 

 

Podobné příspěvky

Losar 2147 – tibetský Nový rok / 29.2.2020

Afri

70% nárůst rychlodobíjecích stanic ČEZ

Afri

Senátní návrh protišmejdské novely je zmatečný, schvalme původní verzi

Afri