Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události Zprávy z Prahy

Skiareály teď přicházejí o nemalé miliardy, kompenzace vlády nemusí stačit

lyzovani

Vláda dnes bude jednat o koronavirových kompenzacích pro některé, dosud opomenuté obory, například provozy skiareálů. České lyžařské areály každoročně vytvářejí tržby za zhruba 60 miliard korun. A to hlavně během jarní, ale zejména pochopitelně zimní sezóny. Tyto tržby vytváří nejen 155 větších horských středisek a 300 menších lyžařských areálů, která v Česku jsou. Jejich provoz totiž dává práci – a dává tedy vydělat – také dalším provozovnám a profesím, přibližně 45 tisícům lidí. Půjčovnám lyžařského vybavení, lyžařským instruktorům a školám, vlastním ubytovacím zařízením, prádelnám, restauracím a obchodům v horských oblastech…

Skiareály teď přicházejí o nemalé miliardy, kompenzace vlády nemusí stačit

lyzovaniBěhem vánočního období české skiareály vytvářejí zhruba 35 procent svých tržeb, v této sezóně však byla kvůli protipandemickým opatřením možnost generovat tyto tržby zásadně ochromena. Od 27. prosince 2020 provozovatelé nesmějí spustit lyžařské vleky, lanové dráhy mohou fungovat jen pro turisty, obecně ale platí zákaz užívání sjezdových tratí. Ve skiareálech nefungují ani toalety, občerstvení a další služby.

Umrtvení lyžařské sezóny tak připravuje český lyžařský byznys až o zhruba 15 miliard korun. Nutno podotknout, že celý letošní rok je pro tento byznys pohromou. Loňská zima byla totiž poměrně teplá, navíc během jarní sezóny už částečně řádil koronavirus.

Během roku tak provozy v horských střediscích zaznamenaly zhruba 40procentní propad tržeb. Letní sezóna to rozhodně nezachránila. Za celý rok 2020 tedy tuzemský lyžařský byznys může na tržbách přijít o zhruba 30 miliard korun.

Jestliže vicepremiér Karel Havlíček na sklonku roku 2020 v rámci nově oznámených kompenzací slibuje vyčlenit na program Covid ubytování celkově 3,5 miliardy korun, je to částka o řád nižší. Není se co divit. V rámci programu bude mít ubytovací zařízení nárok průměrně na zhruba 200 korun za pokoj a noc. Jenže během vrcholné vánoční a novoroční sezóny si ubytovací zařízení v horských střediscích běžně účtují i pětkrát až šestkrát tolik.

Pro řadu ubytovacích zařízeních v horských oblastech a na ně navázaných provozů tak může být nynější umrtvení sezóny likvidační, zejména pokud vláda dnes rozhodne o takové podobě a rozsahu kompenzací, která bude citelně neadekvátní.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Podobné příspěvky

Veřejné finance ozdraví hlavně chudnoucí střední třída

Redakce

2012 – 12

Redakce

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Libereckého kraje

Redakce