Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Školství

Anglo-americká VŠ uspěla v největším online světovém žebříčku vysokých škol U-Multirank 2022

promoce

Pouze tři soukromé vysoké školy z České republiky se dostaly do letošního online světového žebříčku vysokých škol U-Multirank, jak informoval server vedavyzkum.cz. Mezi ně patří také pražská Anglo-americká vysoká škola (AAU), která vykázala špičkové výsledky ve více ukazatelích, včetně mezinárodní orientace nebo úspěšnosti absolventů zejména magisterských studijních programů.

Míra úspěšnosti absolventů AAU je podle žebříčku 66,39 v případě bakalářského studia a 94,94 v případě magisterského studia. Nejlepší hodnocení má AAU v oblasti mezinárodní orientace. Tato kategorie zahrnuje ukazatele, jako je počet cizojazyčných studijních programů, množství studentských výjezdů, počet mezinárodních pracovníků či společných publikací se zahraničními institucemi. To je dáno mj. tím, že výuka na AAU probíhá výhradně v angličtině a dosud zde studovali studenti více než 80 národností.

Celkově univerzita prokázala skvělé výsledky ve více ukazatelích, přičemž celkově získala čtyřikrát nejvyšší hodnocení „A“, a to v kategoriích: počet post-doktorandských pracovních míst, počet kreativních a uměleckých výstupů školy, počet zahraničních přednášejících a studentská mobilita.

„Už jen fakt, že se AAU jako soukromá vysoká škola kvalifikovala do globálního žebříčku U-Multirank společně s nejlepšími českými veřejnými univerzitami, považujeme za ohromný úspěch. Je to výsledek systematické práce akademických pracovníků, naší administrativy, ale rovněž úsilí našich studentů,“ uvedl rektor doc. Jiří Schwarz. „Smyslem tohoto žebříčku je poskytnout objektivní a srovnatelné informace o kvalitě poskytovaného vysokoškolského vzdělání. To má význam především pro studenty, kteří se rozhodují o místě svého vysokoškolského studia. Pro hodnocené školy představuje žebříček nejen zajímavé srovnání vysokých škol, ale také cennou zpětnou vazbu o jejich silných a slabých stránkách a motivaci ke zlepšení.“

Aktuální, deváté vydání „multiranku“ zahrnuje 2 202 vysokoškolských institucí z 96 zemí celého světa včetně čtrnácti českých. Hodnocení probíhá v pěti hlavních kategoriích: výuka, výzkum, transfer znalostí, internacionalizace a regionální zapojení.

Žebříček U-Multirank usiluje o multidimenzionální hodnocení vysokých škol ve světě. Sestavuje ho nezávislé konsorcium v čele s německým Centre for Higher Education (CHE). Podílí se na něm ale i Center for Higher Education Policy Studies (CHEPS) z University of Twente a Centre for Science and Technology Studies (CWTS), které publikuje již zmíněný Leiden Ranking.

Michaela Celárková
Media.list s.r.o.

AAU

Anglo-americká vysoká škola, z.ú., v angličtině Anglo-American University, byla založena v roce 1990, a je tak nejstarší soukromou vysokou školou s anglickým studijním programem v ČR. Ve svých studijních oborech (hospodářská správa, právo, mezinárodní vztahy a diplomacie, humanitní studia, žurnalistika a vizuální umění) nabízí studentům vzdělání v souladu s americkými vzdělávacími standardy v malých, interaktivně vedených studijních skupinách.

AAU jako první evropská vzdělávací instituce získala v roce 2016 prestižní americkou akreditaci WSCUC, která akredituje takové renomované vysoké školy, jakými jsou Stanford University, University of California, Berkeley, nebo Chapman University, s níž AAU poskytuje společný MBA program.

 

Podobné příspěvky

Jak se se online výukou popasovali senioři?

Afri

V hledáčku hackerů se ocitly školy

Afri

Na Anglo-americké vysoké škole v Praze začíná nový akademický rok

Afri