Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Události

Spolek Milion chvilek pro demokracii vyslal na protest přes 260 alegorických vozů znázorňující přešlapy české vlády

Milion-chvilek

Spolek Milion chvilek pro demokracii podporující rozvoj demokratické kultury, občanskou angažovanost a veřejnou diskuzi v České republice vyslal v sobotu 13. února do ulic Prahy Masopustní kolonu, která upozornila na řadu chyb, kterých se dopustila a stále ještě dopouští česká vláda v čele s Andrejem Babišem. Na začátku happeningu představili organizátoři také plán na následujících 8 měsíců, který má do voleb spojit co nejvíce lidí a zajistit prohru Andreje Babiše. Kolona více než 260 aut dlouhá 5 km vyjela z parkoviště u Stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově na cestu kolem Pražského hradu, Strakovy akademie, Senátu a Poslanecké sněmovny a mediální skupiny MAFRA, aby se vrátila zpět na Strahov a symbolicky vypustila balonky se symboly současných politiků do neznáma. Na akci, která měla za cíl aktivovat veřejnost k blížícím se podzimním volbám do Poslanecké sněmovny, dorazili občané i organizátoři Milionu chvilek z celé České republiky.  

Spolek Milion chvilek pro demokracii vyslal na protest přes 260 alegorických vozů znázorňující přešlapy české vlády 

Rok 2021 jako #rokzmeny

Milion-ChvilekMilion chvilek hlídá čtyři červené čáry demokracie, a to jsou spravedlivá justice, nestranná média, zneužití prezidentských pravomocí a střet zájmů politiků. Auta v sobotní koloně upozorňovala nejčastěji na nezvládnutí pandemie koronavirové choroby, na paralyzované vyšetřování kauzy otrávené řeky Bečva, na politiky ve střetu zájmů nebo také na dostavbu Dukovan se zaváním se totalitním zemím. Předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll představil čtyři pilíře, které v následujících osmi měsících pomohou spojit co nejvíce lidí tak, aby už se hnutí ANO znovu do vlády nedostalo. „Milion chvilek každý den tvrdě pracuje, abychom společně se všemi aktivními lidmi v republice v říjnových volbách otočili volantem naší země, říká Benjamin Roll a představuje pilíře Roku změny. „Budeme hlídat Radu ČT a svobodu médií ─ bez nich totiž nejsou ani svobodné volby. Na jaře spustíme výzvu, která zaváže demokratické strany, aby vyloučily jakoukoliv povolební spolupráci s hnutím ANO nebo extremisty, a budeme požadovat také konkrétní systémové změny. Čtvrtým pilířem jsou všichni občané. Všichni, kdo chtějí změnu. Musíme spolu mluvit, vysvětlovat a přivést k volbám další a další demokraty. Síla Milionu chvilek je právě v lidech rozesetých po celé republice.

Milion-ChvilekSobotní jízdu absolvovali také organizátoři a garanti Milionu chvilek ze 30 míst ČR. „Právě díky stovkám organizátorů z vesnic i měst po celé republice máme možnost aktivizovat k volbám čím dál více lidí. Organizátoři z Milionové sítě jsou pro nás to nejcennější, co máme,” uvedl místopředseda spolku Jiří-Jakub Zevl.  Jelikož Magistrát hl. města Prahy protiprávně neuznal jízdu jako shromáždění, bylo účastníkům jízdy znemožněno projet trasou plynule. Magistrát se přitom zaštiťuje nesmyslným výkladem zákona, podle něhož nejde o shromáždění, neboť si účastníci během jízdy nevyměňují názory a informace. Vedení spolku Milion chvilek se proto rozhodlo, že se po akci obrátí na soud. Důvodem je především přání, aby do budoucna bylo jasné, jak podobné situace vykládat a zda má Magistrát, respektive policie povinnost zajistit shromáždění volný průjezd.

Lenka Šabatková | PR | content | social

Podobné příspěvky

SYSTÉMY, KTERÉ ŘÍDÍ V PRAZE AUTOBUSY I TRAMVAJE, SLAVÍ DESET LET. ANI JEDNOU NEZKOLABOVALY.

Afri

Rozhovor se zdravotně postiženým blogerem Jiřím Hrebenarem

Afri

Volvo Group investuje do izraelské firmy Driivz

Afri