Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Středočeský kraj Tiskové Zprávy

Kouty na Nymbursku vybudovaly veřejný vodovod a kanalizaci s čističkou .

Obyvatelé obce Kouty na Nymbursku se dočkali veřejného vodovodu, nové kanalizace a moderní čističky odpadních vod. Vybudování kanalizace a čističky včetně přípojek stálo celkem 30,5 milionu korun a veřejný vodovod s přípojkami vyšel na celkem 17 milionů.

Veřejný vodovod, nová kanalizace a moderní čistička

Oba projekty se obci podařilo realizovat i uvést do provozu současně. Slavnostního ukončení projektů se v pátek 23. října zúčastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

„Ačkoli se obci Kouty podařilo na oba projekty získat dotace, musela ze svého rozpočtu na vodovod, kanalizaci a čističku uvolnit značné finanční prostředky. Nemalými částkami přispěli na přípojky kanalizace i vodovodu rovněž místní občané. Díky této ekologické investici je však konečně zabezpečeno zásobování obyvatel Kout nezávadnou vodou a je zajištěna vysoká efektivita čištění odpadních vod, a tím také lepší ochrana životního prostředí,“ uvedl hejtman Petera.

Na kanalizaci a ČOV přispěly Koutům evropské fondy prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí částkou 21,5 milionu korun. Státní fond životního prostředí projekt podpořil dotací 1,26 milionu korun, občané v obci přispěli dohromady sumou 2,7 milionu korun a zbytek zaplatily Kouty z obecního rozpočtu. Na veřejný vodovod přispěla dotace ministerstva zemědělství ve výši 9,16 milionu korun a z rozpočtu Středočeského kraje jeden milion korun. Koutečané si přispěli souhrnnou částkou 715 000 a z obecního rozpočtu se zaplatilo 6,1 milionu korun. K nové kanalizaci se připojilo 147 a k veřejnému vodovodu 148 domácností.

Obec Kouty, o níž první písemná zpráva pochází z roku 1345, se nachází pět kilometrů od Poděbrad a deset kilometrů východně od Nymburka. Žije tu 258 obyvatel.

Podobné příspěvky

Charitativní sbírka Srdce dětem startuje svůj šestý ročník.

Šebík

Střešní fotovoltaiky se stávají standardem pro střední třídu

Šebík

MUDr. ONDŘEJ MĚŠŤÁK, PhD.

Afri