Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje Středočeský kraj

Přes Portál občana zjistíte stav bodového konta řidiče

Ke stávajícím 37 online službám státu dostupných přes Portál občana přibývají postupně další. Plánuje se připojení části informačního systému katastru nemovitostí.

Nabídka služeb státu, které jsou dostupné online prostřednictvím Portálu občana, se bude dále rozšiřovat. Od září se připojí Ministerstvo dopravy s registrem řidičů, následovat bude i registr vozidel. „Spolupráce s Ministerstvem dopravy a propojení s Centrálním registrem řidičů umožní přes Portál občana nahlížet na vlastní kartu řidiče.

Poznáte stav bodového konta řidiče

Lidé tak získají přehled o stavu svého bodového konta i o spáchaných přestupcích. Na končící platnost řidičského průkazu mohou být upozorněni smskou,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Generální finanční ředitelství je již dnes připojené ve zkušebním provozu. Od září bude možné jeho služby přes Portál občana využívat plně. Díky eObčance dojde k bezpečnému ověření totožnosti držitele průkazu, což mu umožní vyplnit elektronický formulář a podat přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Brzy katastr nemovitostí

Údaje o poplatníkovi se nově vyplňují automaticky. Další v řadě se plánuje připojení části informačního systému katastru nemovitostí.

Doménu gov.cz, na níž byl 8. července 2018 spuštěn Portál občana, navštívilo za měsíc po spuštění přes 100 000 lidí. Ukazuje se, že o elektronickou komunikaci se státem je zájem. K dostupným online službám se za první měsíc fungování přihlásilo už 15 300 uživatelů.

Lidé na Portálu občana nejvíce využívají možnost vyžádat si elektronicky výpisy z veřejných rejstříků či údajů z registru obyvatel.

eObčanka

Elektronický občanský průkaz – eObčanka, díky níž je možné se přihlásit k online službám na Portálu občana, zajišťuje prokázání totožnosti na nejvyšší možné úrovni i na dálku.

Od 1. července, kdy se začaly eObčanky vydávat, eviduje Ministerstvo vnitra k dnešnímu dni již přes 230 000 žádostí o nový průkaz, vydáno jich bylo více než 150 000. Zájemci o online komunikaci se státem, kteří mají aktivovaný čip, představují třetinu dospělých držitelů nových eObčanek.

Podobné příspěvky

Benefiční koncert pro Honzíka

Jaroslav Hauer

Hanička „Písnička“ v Lucerně slavila i plakala.

Jaroslav Hauer

Na Fidlovačce je proklatě HORKO

Jaroslav Hauer