Máte v práci volnočasové benefity, nebo dokonce Cafeterii? A víte vůbec, kolik vám zaměstnavatel tímto způsobem přispívá? Pokud ne, tak si to rychle zjistěte. Dost možná totiž necháváte ležet ladem peníze, kterými lze vylepšit domácí rozpočet.
Benefity: Rozpočet, o kterém možná ani nevíte
Příspěvek na volný čas dostává více než polovina zaměstnanců. Nejčastěji ve formě benefitních karet nebo Cafeterie. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Sodexo Benefity realizovala agentura B-inside ve firmách s více než 100 zaměstnanci. „Třetina z nich má v Cafetérii k dispozici více než 10 tisíc korun za rok. Dalších 39 % pak pět až deset tisíc,“ říká Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity a doplňuje, že v případě karet je příspěvek zpravidla menší.
Virtuální sámoška
Cafeterie je vlastně taková benefitní samoobsluha, v níž firma přidělí svým zaměstnancům určitý počet bodů. Zaměstnanci si mohou vybírat z široké nabídky produktů a aktivit. „Fakturu za elektřinu nebo plyn z Cafeterie nezaplatíte, ale poslouží vám třeba na nákup v lékárně či knihkupectví. V cestovní kanceláři můžete pořídit zájezd či wellness pobyt, za body lze koupit skipasy, které letos výrazně podraží a které byste si kvůli tomu třeba museli odepřít, vstupenky do divadla či kina, jejichž cena také roste, anebo si lze s jejich pomocí uhradit jazykový či jiný vzdělávací kurz,“ nastiňuje některé z možností Martina Machová a připomíná, že v postcovidových časech přibylo mnoho partnerů z oblasti duševního zdraví a well-beingu.
„Cafeterie ovšem může být i velmi sofistikovaný nástroj, jde jen o to, aby se s ním firmy naučily pracovat,“ říká Martina Machová a hned svá slova vysvětluje: „Motivace může být ze strany firem i cílená, rozpočet lze totiž i dělit do sekcí. Řada z našich klientů například v časech lockdownů přesunula část bodů, kterým hrozila expirace, ze sekce sport a fitness do sekce on-line vzdělávací kurzy, aby je jejich zaměstnanci mohli vyčerpat. A nyní po covidu pro změnu navyšují částky na oblast fyzického a duševního zdraví, čímž svým lidem říkají: Není nám jedno, jak se cítíte, a chceme, abyste byli v pohodě.“
Pozor na expiraci
Benefity a tedy i Cafeterie jsou navíc daňově zvýhodněné, což dokládá jednoduchý výpočet. Zaměstnanec při navýšení mzdy o 2 000 korun získá měsíčně ve výplatě navíc 1480 Kč, protože 520 korun „padne“ na daně a pojištění. Když ale stejnou částku dostane v benefitech pro volný čas, připadne mu celá. „Pokud bychom to vyčíslili ročně, tak je to 17 760 proti 24 000 korunám v benefitech. Odměna ve formě benefitů pro volný čas je pro zaměstnance z hlediska příjmu přibližně o 26 % výhodnější než poskytnutí stejné sumy v peněžní formě. U mzdy samozřejmě záleží také na nejrůznějších slevách na dani,“ zdůrazňuje Machová s tím, že efekt nižších pojistných i daňových odvodů mají benefity také pro firmy. „Jsou si toho vědomy. Proto také 43 % firem plánuje navýšení volnočasových benefitů,“ dodává.
Nicméně – jedno úskalí tedy přece jen je. Volnočasové benefity, ať už jsou v jakékoli formě, mají omezenou platnost, zpravidla na jeden kalendářní rok. Tak na ně nezapomeňte, ať vám za pár týdnů nezmizí. Byla by to totiž škoda!
Pozn.: Průzkum byl realizován v roce 2022, na straně zaměstnavatele se ho zúčastnilo 202 podniků s více než 100 zaměstnanci, které poskytují zaměstnancům volnočasové benefity formou Cafeterie. Mezi zaměstnanci byl průzkum proveden v podnicích s více než 100 zaměstnanci, dotázáno bylo 934 osob.
Více informací na www.sodexo.cz
Sodexo je největším poskytovatelem zaměstnaneckých benefitů na českém trhu. Od roku 1992 v České republice nabízí firmám i institucím služby v oblastech zaměstnaneckých benefitů, motivačních programů a řešení pro veřejnou správu, ať už prostřednictvím elektronických karet a poukázek na stravování a volný čas, dárkových poukázek nebo systému na správu benefitů Cafeteria.
Danu Samkovou