Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán

Kazachstan

V pražském hotelu Hilton se uskutečnila konference věnovaná 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Republikou Kazachstán. Konferenci zorganizovalo Kazachstánské velvyslanectví, účastnila se jí řada významých politiků a investorů. Velvyslanec Abdykarmov přítomné uvítal a připomněl vynikající dvoustranné vztahy mezi našimi státy, zejména v energetice, kultuře, obchodu. Největší obchodní výměna dosáhla 1 miliardu 200 milionů dolarů v roce 2014. Rovněž zdůraznil vysoký počet kazachstánských studentů studujících na našich vysokých školách. Po úvodním projevu velvyslance Seržana Abdykarimova vystoupil Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda meziparlamentní skupiny přátelství „Česko – Kazachstán“. „Navštívil jsem Kazachstán osmkrát s parlamentními delegacemi a setkal jsem se a jednal třikrát s prezidentem Nazarbajevem. Naposledy jsem navštívil Kazachstán letos v květnu, kdy jsem vedl delegaci Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Naše jednání s kazachstánskými partnery byla velmi úspěšná,“ řekl Vojtěch Filip. Připomněl též návštěvu EXPO 2017 v Astaně v červenci loňského roku, náš pavilon v Astaně navštívilo více než 430 000 návštěvníků. EXPO 2017 vytvořilo významné předpoklady ke zvýšení exportního potenciálu českých firem a pro rozšíření ekonomické a vědeckotechnické spolupráce mezi ČR a Republikou Kazachstán. Dalším řečníkem byl Ivan Jančárek, zástupce náměstka ministra zahraničních věcí ČR pro řízení sekce mimoevropských zemí, ředitele odboru AFR (Odbor států subsaharské Afriky).
„Ustavovat státnost je obtížné, i když jsme navazovali na minulé státy. Od 1.3. 1993 máme navázány diplomatické vztahy. Kazachstán je třetím největším následnickým státem Sovětského svazu má nejen místo na slunci, ale je i významným hráčem regionu,“ řekl Jančárek. Vzpomněl na cestu exministra zahraničí Zaorálka do Astany a Almaty, kde v zimním období bylo minus 40 stupňů Celsia, vyvážila to srdečnost hostitelů. Velvyslanec Abdykarimov osobně řídil vůz s delegací. Rudolf Jindrák ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta ČR, označil Kazachstán za našeho klíčového regionálního partnera, který je devátou největší zemi světa. Náš obchod s Kazachstánem překonal desetkrát vzájemný obchod se zbývajícími zeměmi regionu. Jan Mládek, exministr průmyslu a obchodu ČR, měl rozhodující podíl na tom, že jsme byli zastoupeni na EXPO 2017. Mládek ocenil v zajištění účasti také zásluhy Miloše Zemana, Vojtěcha Filipa a podnikatele Zdeňka Zbytka. Český pavilon na EXPO 2017 obdržel bronzovou medaili. Kazachstán je našim třetím největším dovozcem ropy, loni dodal do ČR téměř milion tun surové ropy, což je 12 % veškerého dovozu ropy. Mládek dodal, že kde se pěstuje víno jsou dobří lidé a v Kazachstánu je 10000 ha vinohradů a kvalitní vína. Jako zajímavost uvedl, že je Kazachstán prezentován jako západoasijská země. Avšak podle dvou hlavních výkladů o hranici mezi Evropou a Asií jsou 4 % tj. velikost Bulharska nebo 11 % (velikost Polska) území Kazachstánu geograficky rozprostřeno na evropském kontinentu.
Tak by Kazachstán mohl požádat o vstup do EU. Jiří Koliba, spolupředseda Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci v letech 2016-17 vyzvedl, že naše účast na EXPO zvedla naše dobré vztahy na vyšší technologickou úroveň. František Masopust, předseda představenstva České komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS připomněl, tři sféry, v kterých můžeme ještě aktivněji pracovat, je to energetika, rozvinutí infrastruktury a zemědělství. Rovněž zmínil tisíce Kazachstánců studujících na českých vysokých školách.

Jan Krs, národní komisař české účasti ne EXPO 2017, byl v Kazachstánu jako obchodní rada v letech 2001-2006. Vzpomněl, že 24. června 2005 sjely první vozy Škoda z výrobní linky v Kazachstánu za účasti Nursultana Nazarbajeva. Pokud jde o EXPO, v Astaně byla lepší organizace než na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Pochválil kazachstánského velvyslance Abdykarimova, že loni na EXPO pracoval i v rámci své dovolené. Zdeněk Zbytek, předseda představenstva energetického Konsorcia CZET byl v Kazachstánu poprvé v roce 2014 s prezidentem Zemanem. „EXPO 2017 je trampolínou našich zemí, pupeční šňůrou našich vztahů je Česko-Kazachstánská mezivládní komise,“ dodal Zbytek. Loni při návštěvě EXPA se podíval i do epicentra prvního jaderného výbuchu v Semipalatinsku. Místní jaderný polygon nechal uzavřít prezident Nazarbajev v roce 1991. Džamila Stehlíková, exministryně pro lidská práva a národnostní menšiny je původem Kazachstánka. Rozum a duch v jejím nitru favorizuje Čechy, duše a srdce Kazachstán. Ocenila velvyslance za péči o hroby Kazachstánců v ČR. Na závěr vystoupil Jiří Šíma, exvelvyslanec Československa v Mongolsku a ředitel Klubu přátel Asie. Je profesí historik a orientalista. Vzpomněl, že již od 19. stol. se Češi usazovali v Kazachstánu-učitelé, hudebnici, obchodníci, rovněž zmínil Interhelpo, průmyslové dělnické družstvo na pomoc budování socialismu v SSSR a slavného levicového novináře Julia Fučíka, který při svých cestách Sovětským svazem byl i v Kazachstánu. Na závěr byl promítnut dokumentární film o životě našeho novináře, internacionalisty a alpinisty, politického emigranta Ing. Rudolfa Marečka, jenž žil v Kazachstánu v době I. sv. války a budování SSSR.
Na konferenci byla představena a pokřtěna nová kniha o vzájemných vztazích Kazachstán-Česko: 25 let přátelství a spolupráce 1993-2018, v českém a kazašském jazyce.
Příjemný podvečer ukončila recepce na počest dvacetiletého výročí založení Astany hlavního města Kazachstánu.

Jaromír a Věra Hamplovi

Podobné příspěvky

Pražské věže .

Šebík

Unikátní Fillovo zátiší nebo vzácný obraz Ajvazovského za miliony. Dorotheum má před sebou poslední aukci sezony

Afri

Ivan Vyskočil má recept na to, jak si romantické chvíle s partnerkou dokonale vychutnat!

Afri