Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Praha architektura Tiskové Zprávy

Ikony české avantgardy: autenticita a stylová diverzita

V Müllerově vile v Praze dnes byla za přítomnosti ředitelů několika předních českých muzeí a velvyslance Nizozemského království v ČR slavnostně představena mezinárodní konference Iconic Houses 2023 – Ikony české avantgardy: autenticita a stylová diverzita”, která se letos koná již po sedmé, poprvé však zavede návštěvníky do České republiky.
7. ročník mezinárodní konference “Iconic Houses 2023”
Konference se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy a velvyslance Nizozemského království v České republice Daana Huisinga. Stovka špičkových odborníků z oblasti umění a architektury z celého světa bude mezi 21. a 26. květnem 2023 objevovat skvosty české architektonické moderny napříč Českem včetně Müllerovy vily v Praze a vily Tugendhat v Brně.
Během konference bude též zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose. Jedná se o realizaci posledního architektonického návrhu Adolfa Loose. Z iniciativy Národního technického muzea bude nyní tzv. „Poslední dům“ slavného architekta postaven.
Po ukončení „české“ části konference se akce přesune do Vídně a Lublaně, známé jako město Jože Plečnika, který působil i v Praze. Experti tak získají ucelený a podrobný obraz modernismu a avantgardy ve středoevropském regionu.
Veřejnost se může zúčastnit přednáškové části konference Iconic Houses ve dnech 22. a 23. května dopoledne v Národní technické knihovně v Praze. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím webových stránek https://www.iconichouses.org/…res.
Kromě mezinárodní sítě Ikonických domů konferenci spolupořádají Muzeum města Prahy a Muzeum města Brna.
Muzeum města Brna, prostřednictvím vily Tugendhat, bylo jedním ze zakládajících členů Iconic Houses Network v roce 2012. Vzájemná a společná propagace elitní skupiny domů/house muzeí cílí zejména na otevřenost a maximální zpřístupnění laické i odborné veřejnosti. A to nejen formou několika typů prohlídek, ale i řadou dalších kulturních a edukačních akcí. Letošní motto konference představuje autenticitu a integritu jako nejvyšší hodnotu house muzeí. Brno jako historická křižovatka stylových trendů přicházejících z Prahy a Vídně, nabízí účastníkům konference bohatý zážitek z moderní architektury a její různorodosti,” řekl Mgr. Zbyněk Šolc, ředitel Muzea města Brna.
Karel Ksandr, ředitel Národního technického muzea, při příležitosti tiskové konference uvedl: „Již před více než třiadvaceti lety při památkové obnově Müllerovy vily navržené Adolfem Loosem vznikla společná myšlenka na realizaci dosud nepostaveného Loosova tzv. Posledního domu. Tato myšlenka byla výsledkem spolupráce mezi kolegy z Národního technického muzea a Muzea města Prahy.  A až teprve před více jak rokem se objevila možnost realizovat tento bezesporu zajímavý projekt na pozemku NTM v Praze na Letné.
Skutečnost, že se dům začal již realizovat, dokládá výjimečnou příležitost představit nejen pro veřejnost, ale i pro odborníky další Loosovy modernistické myšlenky, které zůstaly dosud jen na papíře. „Poslední dům“ je ukázkou, jak bychom dnes řekli, úsporné stavby, neboť se jedná o kompletní dřevostavbu, a přesto s loosovsky typickým raumplánem. Ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze byl vypracován projekt a dnes jsou již dokončeny základy domu. Vzniká tak ve světě zcela ojedinělý projekt, který má své místo mezi Iconic Houses.  A Národní technické muzeum má tak možnost stát se součástí této významné světové instituce.“
„Sedmý ročník mezinárodní konference Iconic Houses je naší dosud nejambicióznější akcí, která zahrnuje více exkluzivních prohlídek domů, více vysoce erudovaných přednášejících a více networkingových recepcí, zaměřených na sdílení znalostí mezi účastníky než kdykoliv předtím,“ shrnula Natascha Drabbe, zakladatelka mezinárodní sítě Iconic Houses.
“Plzeň se na mapu Iconic Houses dostala v roce 2016 vstupem nejvýznamnější plzeňské realizace Adolfa Loose, domu rodiny Brummelových. V letošním roce se k němu připojila další perla plzeňské architektury, která si v uplynulých letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí, Semlerova rezidence pod správou Západočeské galerie v Plzni. Organizace Plzeň – TURISMUS se ve spolupráci s Odborem památkové péče Magistrátu města Plzně a se Západočeskou galerií s nadšením zapojila do bohatého programu konference Iconic Houses Czech, která svým podnázvem “autenticita a stylová diverzita” krásně vystihuje jedinečnost kolekce realizací Adolfa Loose v Plzni,” uvedla ing. Mgr. Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která projekt Adolf Loos Plzeň spravuje.
Nezisková síť Iconic Houses vznikla sdružuje téměř 200 výjimečných domů postavených ve 20. století především v Evropě a USA, včetně např. Fallingwater House od Franka L. Wrighta, rodinného domu Miese van der Rohe nebo Casa Milà od Antoniho Gaudího. Jde o tzv. domy-muzea, původně určených pro bydlení a později zpřístupněných veřejnosti (angl. house museum). Ztělesňují nejen různorodost architektonických stylů 20. století, ale i diverzitu životního stylu tohoto období, pro který byla příznačná kulturní pestrost a emancipace. V Česku do sítě Iconic Houses patří dvanáct domů-muzeí, mezi jinými Mülerova vila nebo vila Tugendhat v Brně.
Martina Moravcová
tisková mluvčí MMP

Podobné příspěvky

Do finále 23. ročníku soutěže MANAŽER ROKU 2015 postoupilo 70 osobností

Šebík

Kyklop: moje holky nastoupily do puberty!

Afri

Slovenští Fragile zahájí v Malostranské besedě v Praze turné po českých městech.

Afri