Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Kazašsko-české vztahy se dostávají na novou úroveň

kazachstan

Hlavní událostí pracovní návštěvy náměstka ministra zahraničních věcí Kazachstánu Romana Vasilenka v České republice, byla účast na dnes konané mezinárodní konferenci na téma „Sociální reformy moderního Kazachstánu a zkušenosti zemí východní Evropy“. 

konferenceKonference, pořádaná z iniciativy Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze, se zúčastnilo více než 20 zástupců renomovaných analytických a “think-tanků” ze čtyř východoevropských zemí – Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky.

V úvodu akce R. Vasilenko zdůraznil význam ekonomických a politických reforem v Kazachstánu obecně a zaměřil se na klíčové oblasti sociální politiky. Odborné veřejnosti byla podrobně objasněna logika posledních ústavních změn, včetně těch souvisejících s konáním předčasných voleb prezidenta Kazachstánu.

Velvyslanec Republiky Kazachstán v ČR profesor M. Tazhin ve svém projevu poznamenal, že prezident Kazachstánu K. Tokajev v posledních letech formuje nové kontury sociální politiky související s principy sociální spravedlnosti, které jsou základem strategické sociální stability budoucnosti Kazachstánu.

Konference se zúčastnili státníci a osobnosti veřejného života, vědci z východní Evropy: poradce prezidenta Polska M. Rymsha, poslanec Parlamentu ČR A. Juhelka, profesor České vysoké školy managementu a financí R. Valenčík, Profesor Maďarského institutu zahraničních ekonomických vztahů a zahraničních věcí L. Vaša, profesor Slovenské univerzity P. Drabík, profesor Centra ekonomických a regionálních studií Maďarska J. Varga a další zástupci analytických center ve východní Evropě. Kromě toho se v rámci akce uskutečnila prezentace nové zprávy experta a ředitele Institutu Střední Asie a Kavkazu (Washington) A. Barra a S. Cornella na téma sociálních reforem v Kazachstánu.

Akce v Praze ukázala velký zájem východoevropských partnerů o novou sociální politiku realizovanou vedením Kazachstánu v posledních letech a získala vysoké odborné hodnocení účastníků. Konferencí začíná řada odborných akcí, které se budou konat v letech 2022-2023 v evropských zemích za účasti širokého spektra odborníků, specialistů, státníků a osobností veřejného života s cílem informovat evropské partnery o sociálních reformách v Kazachstánu a možném využití zkušeností ze sociální politiky evropských zemí ve vztahu ke Kazachstánu a naopak. Náměstek ministra zahraničních věcí Republiky Kazachstán se v rámci svého pobytu v Praze setkal také s pověřeným ministrem životního prostředí České republiky Tomášem Tesazem. Jak poznamenal R. Vasilenko, „mezi Kazachstánem a Českou republikou existuje velký potenciál spolupráce v oblasti boje proti změně klimatu, hospodaření s vodními zdroji a rozvoje zvláště chráněných přírodních oblastí“. Po jednání, strany podepsaly Memorandum o spolupráci v oblasti životního prostředí mezi Ministerstvem ekologie, geologie a přírodních zdrojů Republiky Kazachstán a Ministerstvem životního prostředí České republiky. Současně R. Vasilenko navštívil továrnu letadel “Aerovodochody” a uskutečnil jednání s vedením jedné z největších společností v ČR “Omnipol”. 

Na závěr návštěvy poskytl náměstek ministra rozhovor ústřední České televizi ČT a uspořádal brífink pro zástupce médií, aby vysvětlil politické a sociálně-ekonomické reformy v zemi, nadcházející prezidentské volby v Kazašské republice, stejně jako aktuální směry vícevektorové a vyvážené zahraniční politiky země.

Pro informaci: Dnes je na kazašském trhu zastoupeno cca 140 podniků s účastí českého kapitálu. Jsou mezi nimi takové známé české společnosti jako Fosfa, Puro Klima, Home Credit, Linet, Ravak atd.

Za první pololetí roku 2022 činil obchodní obrat mezi Kazachstánem a Českou republikou 147,9 milionu dolarů (export – 59,7 milionu, import – 88,2 milionu). Objem bilaterálního obchodu v roce 2021 činil 252,7 mil. USD (export – 87,2 mil. USD, import – 165,5 mil. USD).

Galina / MediaStar

Podobné příspěvky

Nehumánní zdražení sociálních služeb

Afri

Střešní fotovoltaiky se stávají standardem pro střední třídu

Šebík

Vlastimil Harapes oslavil sedmdesátku

Šebík