Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Nikotinové sáčky si už nově koupí jen lidé starší 18 let

snemovna

Novela zákona, která zakazuje jejich prodej nikotinových sáčků dětem, prošla Senátem. Dostávají se tak do stejného režimu jako cigarety či alkohol a za porušení zákazu bude hrozit peněžitý postih.

CHRÁNÍME ZDRAVÍ DĚTÍ. NIKOTINOVÉ SÁČKY SI UŽ LEGÁLNĚ NEKOUPÍ

Fenomén nikotinových sáčků hýbe mladou generací. „Vyvoněné“, dostupné a atraktivně propagované produkty se často dostávají do kapes školáků, kterým ještě nebylo ani 15 let. Vypadají jako neškodná krabička žvýkaček, neobsahují tabák a až doposud nepodléhaly žádné regulaci. Regulován v nich není ani obsah nikotinu, který je vyšší než u klasických cigaret, a způsobuje větší závislost. 

Nikotinové sáčky v současné době nejsou nijak regulované. Často je používají děti i na základních školách a některé obaly graficky připomínají obaly bonbónů nebo žvýkaček, můžeme se tak jen dohadovat, jestli někteří výrobci cílí záměrně na děti nebo je to jen náhoda. Jako ředitel školy vím, že v minulosti mohl pozorný učitel snadno odhalit žáky, kteří kouřili cigarety. Odhalit, zda děti používají nikotinové sáčky je téměř nemožné. Riziko je přitom vysoké, závislost u dětí vzniká daleko rychleji, než u cigaret, protože množství nikotinu v sáčcích je daleko vyšší než u cigaret a při užití více sáčků najednou může dítě skončit i v nemocnici. Proto je naprosto správné, že se zavádí regulace a prodej nikotinových sáčků bude zakázán mladším osmnácti let,“ vysvětluje první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Jan Grulich.

„Senátem dnes prošla novela Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, která zakazuje prodej nikotinových sáčků do 18 let. Mám z toho obrovskou radost. Ještě jednou děkuji všem poslancům za vzácnou shodu, senátorům za podporu a především dalším spolupředkladatelům za pomoc,“ říká poslankyně TOP 09 Martina Ochodnická.

Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09

Podobné příspěvky

Jarní Sbírka potravin pro lidi v nouzi se koná 23. dubna

Afri

Odbory ROH útočí na Dopravní podnik Praha

Afri

Spor o volby v Praze – město, nebo kraj?

Šebík