Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Obyvatelé bytových domů můžou od roku 2023 využívat výhod střešních fotovoltaik podstatně efektivněji

Obyvatelé bytových domů můžou od roku 2023 využívat výhod střešních fotovoltaik podstatně efektivněji než dřív. Řada lidí však změny legislativy zatím nezaregistrovala. I proto Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) od října navázal spolupráci se společností S-Power Energies, jednou z nejsilnějších instalačních firem na českém trhu. Ta bude pro členy SČMBD v příštím roce pořádat osvětové workshopy a konzultace.

SČMBD ve spolupráci s S-Power Energies spouští osvětu v oblasti fotovoltaik pro bytové domy

„Na rozdíl od přechozích let můžou nyní obyvatelé bytových domů využívat energii z vlastního zdroje nejen ve společných prostorách, ale i v jednotlivých bytech. Jde to díky novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která platí od 1.1.2023. I obyvatelé sídlišť tak získali možnost snížit své provozní náklady pomocí solární energie, což je zásadní posun,“ komentuje Michal Mládek, který v rámci S-Power Energies vede oddělení fotovoltaik pro bytové domy.

Není obvyklé, aby SČMBD navazoval podobnou formu spolupráce s nějakou montážní či instalační firmou. „V tomto případě jsme však udělali výjimku. Hlad po objektivních informacích z oblasti fungovaní FVE v bytových domech je obrovský. Proto jsme se rozhodli tímto krokem přispět k ještě větší osvětě. S-Power Energies patří ke klíčovým hráčům na trhu FVE, proto věříme, že nově uzavřená dohoda bude přínosem pro všechny naše členy,“ uvádí Martin Hanák, ředitel metodického odboru SČMBD.

Od přednášek po výhodnější přípravu projektu

S-Power Energies bude v rámci akcí SČMBD pořádat nejrůznější přednášky či workshopy. Členům svazu navíc nabídne bezplatné konzultace v otázkách proveditelnosti instalace na jejich konkrétním domě.

Navrch budou mít členská bytová družstva a SVJ možnost pořídit za zvýhodněných podmínek tzv. projektovou přípravu. Ta může zahrnovat například technickou obhlídku místa instalace, statický posudek, detailní vizualizaci elektrárny nebo podání žádosti o připojení k distribuční síti.

„Projektová příprava nikoho k ničemu nezavazuje. Může to tedy být ideální řešení pro družstva a SVJ, která v otázce pořízení fotovoltaiky zatím váhají. Takto se můžou dopředu přesvědčit, jestli jim vlastní elektrárna dává smysl. A pokud se do čtyř měsíců rozhodnou opravdu si ji u nás pořídit, částku za projektovou přípravu jim z výsledné ceny kompletně odečteme,“ říká Michal Mládek.

V závislosti na složitosti projektu se cena projektové přípravy obvykle pohybuje od nižších až po vyšší desítky tisíc korun.

Věra Kubátová 

Společnost S-Power je už několik let v řadě největším dodavatelem střešních fotovoltaických elektráren na českém trhu. Původní specializace na fotovoltaiky pro rodinné domy se postupně rozšířila i na tepelná čerpadla a další technologická řešení pro rezidenční sektor i firemní budovy. Vedle kompletního servisu a poradenství firma zajišťuje svým klientům i získání dotační podpory z programu Nová zelená úsporám. 

Svaz českých a moravských bytových družstev je zájmovým sdružením bytových družstev a společenství vlastníků jednotek s působností v celé České republice. Svaz zastupuje členská družstva v jednáních s Vládou ČR, Parlamentem ČR a dalšími státními i nestátními orgány a organizacemi. Je členem mezinárodních družstevních organizací a udržuje styky se zahraničními institucemi obdobného typu. 

Podobné příspěvky

Manifest »Svět. 21. století«

Šebík

Andrea Verešová má velmi dobrý vkus!

Redakce

Vítěznými pokusy fyzikální soutěže jsou Kreslení elektrickým proudem a Teslův transformátor

Šebík