Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Práce v padesáti stupních. Řemeslníci venku úpí horkem!

Současnou vlnou veder trpí celá řada pracujících, kteří se nevyhnou pohybu venku nebo přímo na slunci. To se týká typicky řemeslníků nebo stavebních dělníků, kteří mnohdy musí pracovat na slunci v žáru sahajícím i přes 40°C. Klimatem nejsou ušetření ani zaměstnanci, kteří pracují uvnitř.

Bez rizika nezůstávají ani klimatizované prostory – přílišným chlazením vystavují zaměstnance dýchacím obtížím nebo nachlazení, náročné pro organismus jsou i velké teplotní rozdíly.

Stavební sezóna a práce venku

V létě je přitom nejpilnější stavební sezona a zakázky musí běžet na čas. Přesto stavební firmy mají pochopení a snaží se své zaměstnance chránit často i nad rámec jejich povinností.

„Nechceme, aby nám tady chlapi omdlévali vyčerpáním. Kromě pitného režimu se vždy mají možnost na chvíli schovat do stínu a případně se v práci střídají v kratších intervalech,“ popisuje Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

Někteří řemeslníci takové štěstí nemají, například pokrývači tráví na slunci celý den a střechy se pod jejich nohama rozpalují na teploty až 70°C.

Extrémní vedra přišly z Afriky

Při extrémních vedrech se lidé pracující venku vystavují hlavně riziku úpalu či úžehu. Přehřátí organismu může vést nevolnosti, v nejhorším případě dokonce ke kolapsu.

„Proto je důležité používat pokrývku hlavy a dodržovat pitný režim. K tomu se nejvíc hodí minerální vody, protože pocením z těla odchází důležité látky,“ říká Jiří Bartoš, praktický lékař a člen výboru Sdružení praktických lékařů.

Pokud k přehřátí stejně dojde, je nutné postiženého člověka ochladit například mokrým ručníkem a doplňovat tekutiny. Lidé by podle něj také neměli zapomínat na ochranu pokožky opalovacími krémy.

Pod střechou je taky teplo

Uniknout před vedrem se často nedaří zaměstnancům pod střechou. Například v kuchyních při přípravě jídel teplota hravě stoupá přes 50°C.  Zdánlivě nejlépe na tom jsou lidé pracující v klimatizovaných místnostech a budovách, i když ani tam se často větrání do horka nevyhnou.

“Čerstvý vzduch je nutnost, pokud se lidé mají na práci soustředit. Klimatizace navíc vzduch dost vysušuje a pak se špatně mluví. Takže hledáme vždy nějaký kompromis,” popisuje Josef Milon z vzdělanostního centra Language Hub.

Současné extrémní teploty způsobené vlnou horkého vzduchu z Afriky by podle meteorologů měly pokračovat nejméně do konce července.

Podobné příspěvky

Seznamte se, Srdce Osmičky!

Afri

Nezmeškejte příležitost najít na veletrhu FOR ARCH nové obchodní partnery!

Afri

Peter Nagy, Jožo Ráž a Petr Janda na jednom pódiu!

Afri