Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Praha je jedním z nejrychleji stárnoucích měst v Evropě

praha-pohled-karluv-most

Už za týden oslaví zakladatelé a obyvatelé Rezidence a Centra RoSa v Praze 8 osmé výročí od otevření komunitního domu. Bezpečným domovem se RoSa stala již pro téměř tři stovky seniorů. Další pak denně využívají centrum volného času, které nabízí zajímavé aktivity pro všechny generace. Společně oslaví výročí kulturním večerem 20. dubna, na který je vstup i pro lidi z okolí zdarma. Unikátní projekt, který klade velký důraz na samostatnost seniorů, má od loňského roku svoji sestru také v Liberci.

Senioři z RoSy oslaví VIII. výročí, na komunitní dům čeká 150 zájemců

Rosa-modni prehlidkaPodle údajů Českého statistického úřadu je Praha jedním z nejrychleji stárnoucím městem Evropy. V roce 2021 bylo v české metropoli přibližně 17% obyvatel starších 65 let a více než 20% obyvatel ve věku nad 55 let. Potřeba různých typů domů pro seniory a jejich aktivity tak stále roste. „Vzhledem k trendu stárnutí populace v Praze je podobných projektů stále nedostatek. Poptávka je po bydlení, které umožní starším lidem žít nezávisle, a přesto bezpečně v komunitě, a to RoSa přesně splňuje. Už od začátku bylo jednoznačným cílem připravit bydlení pro aktivní seniory, kteří nechtějí zůstat stranou. RoSa tak vyrostla uprostřed města na dosah všech úřadů, obchodů a kulturního vyžití. Stejně je tomu tak v Liberci, kde jsme před půl rokem otevřeli úspěšně RoSu číslo 2,“ říká Anna Ježková, zakladatelka Rezidencí a Center RoSa.

seniorkyZa osm let se změnili také samotní senioři. O tom, kde a jak budou žít rozhodují více sami. Jsou také mnohem náročnější na služby. RoSa proto svoji nabídku neustále posouvá. Už během ´covidového´ období, otevřela v RoSe restaurace nabízející specifické služby například Keto dietu. Nyní RoSa rozšiřuje služby i o novou prodejnu potravin s nabídkou regionálních dodavatelů a provozovatel připravuje nové prostory v rámci Centra RoSa, které otevře během května. Už šestým rokem je RoSa domovem také pro paní Zdeňku (88), která je v ní spokojená. „Potěšilo mě, že se do RoSy mohu přistěhovat i s pianinem. S ním mě totiž nikde ´nechtěli´! RoSa mi architektonicky připomíná Veletržní palác svými ochozy a schodištěm. Je vzdušná, dýchá. S paní provozní Evičkou se velice dobře jedná, má pochopení. I ostatní personál rychle řeší věcné připomínky k chodu RoSy. A nesmím také zapomenout na slečny v recepci, na které je vždycky spolehnutí. Jsem tu spokojená,“ potvrdila.

Oslava VIII. výročí RoSa Praha

Slavnostní večer začne ve čtvrtek 20. dubna v 18 hodin. Obyvatelé i hosté se mohou těšit na moderátorku Michaelu Dolinovou a vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty s klavíristkou Terezií Fialovou. Ti během večera zahrají skladby od Antonína Dvořáka, Gabriela Faure, Domenico Scarlattiho a Astora Piazzolla. Vstup na program je zdarma.

Hana Tietze

www.rezidencerosa.cz 

Podobné příspěvky

KDU-ČSL prosazuje v Senátu více peněz pro rodiny s dětmi

Redakce

Tesco od července zahájilo nákupy on-line

Redakce

Začíná hlasování v anketě Alej roku 2023

Redakce