Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Startuje kampaň 100 gramů pro přírodu

mobil

V Praze je každý rok odloženo do šuplíku okolo 150 tisíc kusů mobilů. Ke konci roku Pražané skladovali v domácnostech okolo 140 tun nepotřebných mobilů (asi 1,4 mil. kusů), a zároveň 50 % Pražanů uvedlo, že nemá dostatek informací ohledně recyklace mobilních telefonů. Přitom recyklace a jiné využití nepotřebných mobilů významně šetří naše životní prostředí. Změnit tuto situaci se snaží kampaň „100 gramů pro přírodu“, kterou organizuje nezisková společnost Remobil. Cílem kampaně je zvýšit recyklaci starých a nepotřebných mobilních telefonů. Logistickým partnerem kampaně „100 gramů pro přírodu“ je Zásilkovna. V období od 3. října do 21. října může každý do Remobilu zdarma poslat svůj starý nebo nepotřebný mobil přes jakékoliv podací místo Zásilkovny v Praze, využít může také mobilní aplikaci Zásilkovna. Ambasadorkou kampaně „100 gramů pro přírodu“ je herečka a moderátorka Simona Babčáková.

Cílem kampaně je zvýšit recyklaci starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Partnerem kampaně je Zásilkovna

zasilkovna„Pro Zásilkovnu a celou skupinu Packeta je podnikání v souladu s životním prostředím velmi důležité. Do roku 2025 chceme mít velkou část našeho vozového parku na alternativní pohony a budeme cílit i na naše dodavatele, aby byl celý dodavatelský řetězec udržitelný. Zároveň jsme se v rámci naší strategie rozhodli k aktivitám vedoucím ke snížení uhlíkové stopy o více než 30 % v průběhu příštích pěti let,” říká Milan Šmíd, marketingový ředitel skupiny Packeta, kam patří také Zásilkovna. „Koncept kampaně 100 gramů pro přírodu nás zaujal a jsme rádi, že můžeme poskytnout naši infrastrukturu projektu, jehož cílem je snížit negativní dopad výroby mobilních telefonů na životní prostředí.“

Kampaň 100 gramů pro přírodu je určena pro občany hl. města Prahy. V průměru každý obyvatel Prahy vlastní mobilní telefon a většina z nás si bez něj nedokáže život vůbec představit. Co se ale s mobilním telefonem stane, když už je zastaralý a uživatel ho přestane používat? Tak jako ve většině ostatních států v Evropě končí mobilní telefon nejčastěji odložený někde v domácnosti bez jakéhokoliv využití a smyslu. Přitom často mají tyto mobily značný potenciál být využity např. na náhradní díly nebo na recyklaci.

mobilV současné době je podíl recyklace a jiného využití nepotřebných mobilních telefonů v ČR (ale i obecně v Evropě či ve světě) velmi nízký a je odhadován na asi 10 %. Výroba mobilních telefonů má velké negativní dopady na naše životní prostředí. Jednou z možností, jak snížit či kompenzovat tyto negativní dopady na životní prostředí, je právě zvýšit využití nepotřebných mobilů, které skoro každý z nás má doma. V Praze je každý rok odloženo do šuplíku okolo 150 tisíc ks mobilů. Ke konci roku Pražané skladovali v domácnostech okolo 140 tun nepotřebných mobilů (asi 1,4 mil. kusů) a zároveň 50 % Pražanů uvedlo, že nemá dostatek informací ohledně recyklace mobilních telefonů. Přitom recyklace a jiné využití nepotřebných mobilů významně šetří naše životní prostředí.

Proč 100 gramů pro přírodu? Protože mobil váží zhruba 100 g, ale jeho dopad na životní prostředí je 1000x větší. Na výrobu mobilu je spotřebováno asi 100 kg materiálu. Jak je to možné? Mobil obsahuje více než 50 různých kovů, včetně mědi, zlata, stříbra či palladia. Dejme si příklad těžby zlata. Dnes je běžná efektivita těžby zlata pouhý jeden gram z jedné tuny horniny. Tedy jeden gram z miliónů gramů. Zbytek horniny (999 999 gramů) je většinou odpad a často toxický. Mobil jsme si sice koupili a vlastníme ho, ale přírodu v něm obsaženou jsme si jenom půjčili a měl bychom ji vrátit zpět – tedy nechat mobil zrecyklovat.

Kamil Chalupa      

Zásilkovna je ryze český franšízový logisticko-technologický projekt zakladatelky Simony Kijonkové, který vznikl v roce 2010. Od té doby se vypracoval mezi nejúspěšnější společnosti v Česku, které poskytují komplexní logisticko-technologické služby pro internetové obchody. Zásilkovna je dnes součástí 14 společností holdingu Packeta, který působí v 8 zemích, do 34 zemí doručuje. Holding Packeta řídí Simona Kijonková. Zásilkovna provozuje také úspěšnou službu Mezi námi pro doručování zásilek mezi fyzickými osobami. V roce 2020 spustila Packeta Z-BOXy, ekologické automatické výdejní boxy. Jejich počet překročil 5 000 instalací, kromě České republiky fungují také na Slovensku a v Maďarsku. Packeta má aktuálně více než 15 000 vlastních výdejních míst (v ČR je to více než 8 100 VM), více než 130 000 partnerských výdejních míst a spolupracuje s více než 46 000 e-shopy. Obrat skupiny v roce 2021 byl 4,9 miliardy korun, počet přepravených zásilek 73,2 milionů kusů. Více na www.zasilkovna.cz / www.packeta.com.    

Projekt REMOBIL je neziskový projekt sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů. Je určen pro všechny typy subjektů včetně občanů a funguje v celé České republice. Hlavním cílem je změna stavu, kdy se telefony hromadí v domácnostech a znamenají tak enviromentální problém. Remobil se snaží nabídnout co nejjednodušší způsob, jak se nepotřebných telefonů zbavit. Zároveň z každého sebraného mobilu přispívá 10 Kč na charitativní účely a díky recyklaci mobilů dochází k opětovnému využití surovin. To ve výsledku znamená významné úspory vody, snížení produkce toxických odpadů nebo snížení produkce ekvivalentu CO2. Více na  www.remobil.cz.

Podobné příspěvky

Česko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserů

Afri

Oproti roku 2020 prudce narostl zájem o práci v jaderných elektrárnách

Afri

Živnostníci požadují odvolání předsedy Senátu Štěcha

Afri