Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

V Lysolajích proměnili zanedbávané brownfieldy v zelenou zónu s fotbalovým hřištěm

fotbal

Lysolajští se konečně dočkali vlastního fotbalového stadionu. Úřadu městské části se totiž po zdlouhavých peripetiích podařilo letos v září dokončit rozsáhlý projekt sportovního areálu umístěného nad zahrádkářskou kolonií Zavážky. Tento příklad dobré praxe v samosprávě názorně ukazuje, jak lze využít zanedbané pozemky ve prospěch obce. Nejenže tak radnice uleví finanční situaci svého fotbalového mančaftu, zároveň poskytne příležitosti k volnočasovému i sportovnímu vyžití všech občanů. To v budoucnu bezpochyby ocení především obyvatelé plánovaného obytného komplexu Zátiší Lysolaje.

V Lysolajích proměnili zanedbávané brownfieldy v zelenou zónu s fotbalovým hřištěm. První krok širšího záměru, zní z radnice

P.HlubucekLysolajský fotbalový mančaft spojuje svou historii i identitu s několika signaturními barvami – zelenou, bílou a tmavě šedou. Využívá jich i zbrusu nová budova zázemí sportovního areálu, která je pomyslnou dominantou celého projektu. Jak ale naznačují představitelé radnice městské části, cesta k úspěšné realizaci započala již před dlouhými pěti lety, a ani v té době jí nebyl osud příznivě nakloněn. Naprosto klíčovou roli nakonec sehrál magistrát velké Prahy.

„Z dokončení lysolajského sportovního areálu mám ohromnou radost. Hlavně proto, že příležitostí pro sportovní vyžití v naší městské části moc nebylo, což je vždycky nedostatek, který je potřeba vyřešit,“ říká starosta MČ Praha-Lysolaje Petr Hlubuček (STAN). Nastínil i komplikovanou situaci, která zahájení projektu předcházela: „Nový areál vznikl na zanedbávaných parcelách, ze kterých se v průběhu let staly tzv. brownfieldy. Díky tomuto projektu se nám zadařilo i s řešením tohoto problému – zbavili jsme se tak neutěšených pozemků, které ve výsledku jen zarůstaly náletovými dřevinami, stávaly se z nich černé skládky, nebo útočiště bezdomovců. Teď se na nich mohou občané naopak těšit na chvilky pohody spojené s podporou domácího fotbalového týmu.“

Starosta Hlubuček hovoří o konkrétních čtyřech parcelách, spadajících do katastrálního území MČ Praha-Lysolaje. Když se o výstavbě relaxační zóny začalo přemýšlet, spadaly tyto do vlastnictví různých soukromých majitelů. Díky snaze radnice a jejího starosty se nakonec podařilo dosáhnout shody na magistrátní úrovni, a hlavní město vstoupilo do probíhajících vyjednávání s vlastníky. Ta nakonec dopadla úspěšně a dotčené pozemky se staly majetkem Prahy, která je svěřila do správy radnici městské části Praha-Lysolaje.

„Tento krok byl pro úspěšnou výstavbu sportovního areálu naprosto klíčový. Magistrát pomohl prolomit zablokovaná jednání, a svým finančním zapojením značně ulevil rozpočtu naší městské části,“ podotýká Petr Hlubuček s tím, že radnice tak získala možnost využít schraňované peněžní prostředky přímo na realizaci samotného projektu. To s sebou nese nesporné výhody i pro místní fotbalový tým. „Vlastní hřiště se zázemím TJ Sokol Lysolaje značně uleví po finanční stránce. Doposud totiž pro účely tréninků i zápasů museli využívat hřiště, které jim pronajímala Česká zemědělská univerzita. V situaci, kdy se v podstatě spoléháte pouze na členské příspěvky a dotace od městské části, je takový výdaj významný zásah do rozpočtu,“ dovysvětlil.

Lokální fotbalový klub TJ Sokol Lysolaje je v městské části aktivní už od roku 1936. Jeho největším úspěchem byla účast v 1.A třídě soutěže, v posledních letech ale bojuje převážně ve II. nebo III. třídě. V minulosti vlastní hřiště k dispozici měl, přišel o něj ale v rámci restitučních vyrovnání po pádu komunistického režimu. Od té doby spoléhá právě na zmíněný pronájem uzavřený s vedením České zemědělské univerzity. Situace se po otevření přírodního relaxačního centra o rozloze 16 393 m² změnila.

Na parcelách městská část provedla rozsáhlé terénní úpravy. Výsledkem je rozlehlá zelená zóna, které skýtá, kromě již zmíněného fotbalového hřiště se zázemím, možnosti pro další volnočasové aktivity. Lysolajští i obyvatelé sousedících městských částí tak mohou díky nově zbudované příjezdové cestě a parkovišti navštívit například altán, pobytovou loučku pro psy, či se projet na kole po zdejší cyklostezce. V blízké budoucnosti se plánuje i začlenění dopravního hřiště pro děti. Občerstvit se během klidného odpoledne mohou právě v budově zázemí fotbalového klubu, vybaveného veřejnými toaletami a v letních měsících i polokrytým venkovním posezením.

„Jde o součást širšího záměru revitalizace Lysolají s cílem vybudovat skvělé a klidné místo pro život. Na tuto zelenou zónu by měla na severovýchodě navázat rozsáhlý obytný komplex Zátiší Lysolaje, jehož obyvatelé tak budou mít příležitost čerpat výhod dostupné občanské vybavenosti,“ nastínil další směřování lysolajský starosta. Věří ale, že se nákladná investice v hodnotě téměř 20 milionů korun, jež byla z velké části pokryta dotacemi z fondů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, vyplatila. „Lysolaje mají obrovský potenciál – v rámci hlavního města jsou oázou klidu se skvělou dopravní dostupností do centra. Nechceme dopustit, aby byla tato výchozí pozice promarněna,“ dodává.

Sabina Prokopcová

 

 

Podobné příspěvky

PUMA podepsala smlouvu s vodními slalomáři Antonií Galuškovou a Vojtěchem Hegerem

Redakce

Rok 2020 vyhlásil Český svaz ochránců přírody jako Rok orchidejí

Redakce

Modernizační fond otevírá školám cestu k energetické soběstačnosti

Redakce