Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Zastupitelé doporučili získat pozemky zahrádek ve Vysočanech pro město

Praha 9

Zastupitelé Prahy 9 včera jednohlasně schválili,[1] že by se město mělo pokusit získat pozemky zahrádek ve Vysočanech do svých rukou. Chtějí okamžitě zahájit vyjednávání s církví, která je vlastní, a s developerem JRD, který je má od církve odkoupit. Ten totiž už 3. dubna plánuje demolici chatek. Vzhledem k tomu, že by demolice, navíc na základě propadlého povolení, proběhla v době vegetačního období, došlo by k nenávratnému poškození místní vegetace i živočichů, jako jsou například včely samotářky.

Petici proti výstavbě podepsalo za pouhý měsíc již více než 1300 lidí.

 “Je skvělé, že se do věci konečně zapojilo město. Jak Praha 9, tak magistrát jasně deklarovali, že chtějí získat pozemky do majetku města ve prospěch občanů. Nyní bude záležet na ochotě církve a developera JRD. Vzhledem k jejich dosavadnímu neetickému jednání – neférovým smlouvám, šíleným výpovědím, absenci zájmu o lidi i přírodu – by bylo skvělé, kdyby nyní chybu napravili a byli při jednání s městem vstřícní,” vysvětluje Monika Domincová ze spolku Rokytka žije.

 “Političtí představitelé města mohou nyní napravit chyby, které se staly, a získat, vzhledem k biodiverzitě jedinečný, pozemek pro rekreaci Pražanů. Státní správa bohužel svou práci naprosto odflákla. V podkladovém stanovisku k demolici odbor životního prostředí Prahy 9 rostliny, ani živočichy na pozemku neřešil,” uvedla Anna Vinklárková z organizace Arnika.

Developer JRD by měl získat pozemky od církve na základě smlouvy o smlouvě budoucí až ve chvíli, kdy bude mít platné povolení k výstavbě bytového domu. Zatím však nemá ani územní rozhodnutí. “Výpovědi od církve, které znamenaly pro zahrádkáře zmaření podzimních i jarních prací, přitom byly úplně zbytečné. Před týdnem zrovna vylétly včely samotářky, jejichž důležitost pro biodiverzitu jako opylovačů je nenahraditelná,” doplňuje Domincová. 

 Anna Vinklárková z Arniky

 Monika Domincová ze spolku Rokytka žije

 Luboš Pavlovič 

Více o tématu zde: https://arnika.org/o-nas/tiskove-zpravy/chceme-zachovat-zahrady-soucasti-parku-cirkev-nas-chce-prodat-mesto-pro-nas-nic-nedela-zni-od-obyvatel-vysocan

[1] Usnesení Zastupitelstva ze dne 23. 3. 2023, č. 2/8, tisk číslo: Z-11205

Podobné příspěvky

Nově vybudovaná silniční spojka v Čelákovicích odvede těžkou dopravu od sídliště v západní části města .

Šebík

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi

Afri

Aktuální informace k zásilkám z Číny a Velké Británie

Afri