Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Všechny státy Visegrádské skupiny zaznamenaly ve druhém čtvrtletí prudký propad HDP

prumysl

Z ekonomik Visegrádu zatím koronaviru nejlépe čelí ta polská. Následují česká, slovenská a maďarská. Alespoň tedy vyjdeme-li z údajů za meziroční změnu ekonomického výkonu daných zemí.

Všechny státy Visegrádské skupiny zaznamenaly letos ve druhém čtvrtletí prudký propad hrubého domácího produktu. Důvodem je pochopitelně koronavirová krize.

skoda octaviaZ údajů, které statistické úřady příslušných zemí zveřejnily v případě Česka již dříve a v případě dalších tří zemí dnes, vyplývá, že nejlépe zatím ze zemí Visegrádu koronavirové krizi čelí Polsko. Jeho ekonomika klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 7,9 procenta, po sezónním očištění o 8,2 procenta.

Česká ekonomika se podle předběžných údajů v období od dubna do června letošního roku zřítila o 10,7 procenta.

Slovenské hospodářství ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů kleslo v meziročním srovnání o 12,1 procenta.

Maďarská ekonomika se ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 13,6 procenta v sezónně neupraveném vyjádření a o 13,5 procenta v sezónně a kalendářně upraveném vyjádření.

Poněkud jiné „pořadí dle hloubky propadu” vykazují země Visegrádu ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření. Slovensko se propadlo o 8,3 procenta, Česko o 8,4 procenta, Polsko o 8,9 procenta a Maďarsko o 14,5 procenta.

Vesměs jde o předběžné údaje, které se mohou ještě poměrně výrazně měnit. Navíc jde o údaje za jediné čtvrtletí. Zdá se však zatím, že Česko dopadá v rámci srovnání se zeměmi Visegrádu poměrně dobře, zvláště pak v porovnání s Maďarskem. Z čísel nevyplývá, že by jakákoli země skupiny zvládla dosavadní koronavirovou krizi z ekonomického hlediska výrazně lépe než ostatní země skupiny.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND
lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Pohonné hmoty v Česku rychle zdražují – a zdražovat budou

Aleš Fritscher

Nejnižší inflaci mají z významných světových ekonomik nyní Čína, Rusko a Saúdská Arábie

Aleš Fritscher

Ekonomickým tématem roku 2023 bude zestátnění ČEZ

Aleš Fritscher