Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Reportáže Události Zajímavosti

Vyjádření Mojmíra Kalluse – předsedy Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém

Dne 27. dubna 2014 ve 14:00 z náměstí Franze Kafky, pod názvem Pochod dobré vůle, vyšel  průvod proti antisemitismu, na který od 15:00 ve Valdštejnské zahradě navazoval 11. ročník veřejného shromáždění, kterého se zúčastnil dosud žijící svědek hrůz holocaustu, historik dr. Toman Brod, velvyslanec státu Izrael Gary Koren, předseda Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Mojmír Kallus a další hosté. Obě akce pořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém – česká pobočka (ICEJ ČR), pod záštitou místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky a primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka. Pražskému Zpravodaji poskytl předseda Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Mojmír Kallus, krátké vyjádření:

 

Vážený pane Kallusi,

Chtěl bych se Vás zeptat na to, jak vnímáte to, že v současné době je legální Dělnická strana, která používá nacistickou symboliku, nebo symboly s ní shodné?

Domnívám se, že je to velice nešťastné. Je potřeba proti takovýmto stranám a organizacím bojovat všemi dostupnými zákonnými prostředky. Jeden problém je možná technický. Demokracie je vždycky slabší než všelijaké násilné skupiny a protože musí bojovat čistými prostředky, tak je obtížnější, aby zasáhla účinně. Někdy se podaří najít právní kličku – jedna Dělnická strana byla zakázána, druhý den vznikla strana s mírně pozměněným názvem a se stejnými lidmi, takže je to takový boj. A druhý problém, a to je právě to, co se snažíme dělat my za neziskový sektor je, že je potřeba šířit povědomí o těchto věcech, protože průměrný člověk se o otázky rasismu zpravidla nestará do té doby, než se ho to přímo nezačne týkat. My tady dlouhodobě pracujeme na tom, aby se veřejnost trošku něco dozvěděla o historii a o tom k jakým strašlivým koncům může vést, když se nějaká ideologie dostatečně rozšíří.Chodíme například do škol a mluvíme o období druhé světové války, specielně o židovském holocaustu a nejenom o minulosti. Říkáme to proto, abychom na tom ukázali, jaké ty procesy jsou a že k něčemu podobnému by snadno mohlo dojít znovu. Snažíme se v mladých lidech pěstovat určitou citlivost na tyto projevy.

 

Nicméně krajní pravici ve všech evropských zemích v období současné ekonomické krize narůstají preference…

Určitě, on nacismus také nevyrostl bez nějakého kontextu. Není náhoda, že v třicátých letech získal obrovskou podporu právě v období světové hospodářské krize. Doba krize je vždycky dobou, kdy lidé hledají nějaká snadná řešení a hlavně hledají viníka. O to víc je potřeba se vůči tomu stavět, mluvit, upozorňovat…

 

Mě osobně šokovalo to, že dědeček jednoho z nejznámnějších českých neonacistů se jmenoval Richter, přežil koncentrační tábor a jeho vnuk Tomáš Kebza je veterán mezi českými neonacisty… Na tomto případu jsem všimnul to, že člověk, který byl jedním z hlavních vůdců Národního odporu (krajně neonacistická organizace), tak ze dne na den, co se ostatní neonacisté dozvěděli, že má židovský původ, prakticky ztratil veškerý respekt a v diskusích na jejich stránkách se detailně rozebíralo, zda se jedná se o polovičního či čtvrtinového Žida a jaké zákony by na něj za Hitlera platily. Takže ze dne na den byl ten samý člověk v jejich komunitě odsouzen jen kvůli svému původu.

Je to naprosto nepochopitelné, iracionální. Na tom je vidět to, že tyto ideologie jsou nepochopitelné. I v Izraeli existují neonacisté. Skupina mladých kluků byla nedávno dopadena a odsouzena za to, že v Izraeli po zdech malovali různá nacistická hesla. To je naprosto absurdní.

 

 

Děkuji za krátké vyjádření.                                                                                             Vít Hassan

Podobné příspěvky

Vlastní čerpací stanice LPG může firmě šetřit nemalé náklady na provoz

Afri

Citroën letos v létě slaví první výročí modelu Ami

Afri

Senátor Jaromír Štětina k dění na Ukrajině: Pravý sektor není hybnou silou revoluce

Afri