Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Události

Zdražovaly pohonné hmoty a tabák, polevily cenové tlaky v oblasti potravin

obchod s bannany

V červenci spotřebitelské ceny v Česku stále citelně rostly. I proto Česká národní banka ve čtvrtek s úroky hýbat nebude. Navzdory koronavirové krizi se nadále drží nad horní úrovní tolerančního pásma cílování inflace České národní banky ve výši tří procent. Podle našeho předpokladu vykázala v červenci hodnotu 3,1 procenta, když zdražovaly pohonné hmoty či tabák, zatímco polevily cenové tlaky v oblasti potravin.

Česká národní banka nebude cítit potřebu dále uvolňovat měnové podmínky i proto, že považuje jejich dosavadní letošní uvolnění vzhledem k makroekonomické situaci za dostatečné. Míra nezaměstnanosti v ČR stále, i v červenci, zůstala poměrně nízká – nejnižší v zemích EU. Koronavirová krize se tlakem na zmírnění inflace – a současně tlakem na růst míry nezaměstnanosti – projeví výrazněji v podzimních měsících. Vládní opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti budou postupně končit, zeslábne jejich intenzita či vyprchá jejich efekt. Zhoršující se situace na trhu práce zesílí dezinflační tlaky (tedy tlaky zmírňující inflaci), a to jak prostřednictvím slabšího růstu mezd, tak prostřednictvím slabší celkové poptávky v ekonomice.

Inflace se tak bude ve druhé polovině roku postupně přibližovat úrovni inflačního cíle České národní banky ve výši dvou procent, přičemž ke konci roku zmírnění inflace podpoří také vyšší základna meziročního srovnání.

Za celý letošní rok inflace vykáže úroveň 2,7 procenta.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Získejte finanční podporu od Tesca v jejich celostátní soutěži

Ilja Hynek

Home office, aneb jak dobře pracovat z domova?

Redakce

Česká vláda se chystá utratit desítky miliard korun za plynovody, které ale už žádný plyn nepřepravují

Redakce